alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de CHP ve AK Parti arasında gerginlik

Eskişehir'de Tepebaşı Belediye Meclisi'nde meydana gelen tartışmanın ardından CHP ve AK Parti'li isimler karşılıklı açıklamalar yaptı. CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç, "Atatürk’e kafir diyen din görevlisini istifaya davet edemeyen AKP’lilerin, Atatürk’ü savunan Hasan Hüseyin Bolat’ı istifaya davet etmeleri, nerede durduklarını ve kimin yanında olmayı tercih etiklerini bir kez daha ortaya koşmuştur" derken, AK Parti Tepebaşı Belediyesi Meclis Grup Başkanı Mustafa Birsen ise "Belediye Başkanımızın ve yetkililerin bu konuda önlem alacaklarını düşünüyoruz. Biz bu hadsizliği yapan Meclis Üyesi arkadaşımızın görevinden derhal istifa etmesini istiyoruz. Bu olayla ilgili tüm şartları zorlayacağız" şeklinde konuştu.

Siyaset 02.06.2021, 16:41 03.06.2021, 18:16 ABONE OL: google news
Eskişehir'de CHP ve AK Parti arasında gerginlik

Tepebaşı Belediye Meclisi'nde CHP'li Hasan Hüseyin Bolat ile AK Parti'li meclis üyeleri arasında yaşanan gerginlik sonrası karşılıklı açıklamalar devam ediyor. 

Dün gerçekleştirilen Tepebaşı Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri arasında gerginlik yaşandı. Mecliste gündemin okunmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsünün gündem dışı söz alarak Ayasofya Camii imamının gündem olan sözleri hakkında konuşmasına, AK Parti Meclis üyeleri tarafından yerel gündemin dışında olması dolayısıyla tepki gösterildi. Olay kısa sürede tartışmaya dönüştü. Ortamın gerilmesiyle AK Parti grubu oturumu terk etti. 

Yaşanan olayla ilgili açıklama yapan CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç, "Atatürk’e kafir diyen din görevlisini istifaya davet edemeyen AKP’lilerin, Atatürk’ü savunan Hasan Hüseyin Bolat’ı istifaya davet etmeleri, nerede durduklarını ve kimin yanında olmayı tercih etiklerini bir kez daha ortaya koşmuştur" dedi.

Dalgıç şöyle konuştu;

"Tepebaşı Belediye Meclis toplantılarında, ülkemizde yaşanan önemli olaylarla ilgili gündem dışı konuşma yapmak bir gelenek ve aynı zamanda meclis üyelerinin yönetmelikten doğan hakkıdır. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan meclis toplantılarında, gerek CHP’li, gerek AKP’li gerekse diğer partili meclisi üyeleri neredeyse her ay söz alarak gündem dışı konuşmalar yaptılar.  Bu güne kadar yapılan gündem dışı konuşmalara tüm meclis üyeleri hoşgörü gösterip, çoğu zaman aynı konuda açıklamalar yaptılar.

01.06.2021 tarihli Tepebaşı Meclis toplantısında, CHP Meclis Üyesi Turgut Doğandor, Ayasofya imamının Atatürk’e hakaret etmesi ile ilgili bir konuşma yapmak istedi. Daha konuşmasına başlar başlamaz, AKP’li meclis üyeleri, bu konunun Tepebaşını ilgilendirmediği ve burada konuşulamayacağı gerekçesi ile sözünü kesti ve CHP Meclis Üyesinin konuşmasını engelledi. Turgut Doğandor konuşmasına devam etmek isteyince bu defa AKP’li diğer meclis üyeleri de, ayağa kalkıp seslerini yükselterek, CHP Meclis Üyesinin konuşmasını engellediler ve salonu terk etmek için harekete geçtiler. Bunun üzerine CHP Meclis üyesi Hasan Hüseyin Bolat, hem bir konuşmacının sözünün kesilmesine hem de, Atatürk’e hakaretin kınanmasının engellenmesine tepki göstermiştir. Bu çerçevede yaşanan olaylarda, AKP’li meclis üyeleri iki defa meclisi terk edip, Hasan Hüseyin Bolat’a sözlü saldırılarda bulunmuşlardır, saldırılarına sosyal medyadan da devam etmişlerdir.  

Yaşanan olayın özü, mecliste kaos yaratarak, Atatürk’e hakaret eden bir meczubun kınanmasının engellenmesidir. Bugüne kadar Belediye Meclisinin tüm toplantılarında her türlü konunun görüşülmesine tahammül eden AKP Meclis Üyeleri, konu Atatürk’ün savunulması olunca tahammül edemediler. Atatürk’e kafir diyecek kadar alçalan bir din görevlisinin, kınanmasını duymaktansa Belediye Meclisini terk etmeyi tercih ettiler. Bu davranışlarını bastırmak için de, CHP’li meclis üyesi Hasan Hüseyin Bolat’ın kendilerine hakaret ettiğini söyleyip, en iyi bildikleri iş olan, saptırma ve mağduriyet yaratma taktiğini yine uygulamaya koydular.  

Atatürk’e kafir diyen din görevlisini istifaya davet edemeyen AKP’lilerin, Atatürk’ü savunan Hasan Hüseyin Bolat’ı istifaya davet etmeleri, nerede durduklarını ve kimin yanında olmayı tercih etiklerini bir kez daha ortaya koşmuştur.

AKP İl Başkanın “O meclis üyesi, istifa edecek” şeklinde mafya jargonu kullanması ise kimden ilham aldıklarının son günlerde ortaya dökülmesi ile uyumludur. Her ne şart altında olursa olsun, tüm Cumhuriyet Halk Partililer ve vatansever yurttaşlar Atatürk’ü savunmaya devam edecektir. AKP’lileri, Cumhuriyetin kurucusuna hakaret eden bir utanmazın yanında değil,  bu ülkeyi savaş meydanlarda kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında olmaya davet ediyoruz"

AK Parti grubundan açıklama

AK Parti Grubu Tepebaşı Belediyesi binası önünde tepkilerini dile getirdi.

Meclis salonunda bulunarak olayı yaşayan ve bugüne kadar hiçbir şekilde bu boyutta bir olay olmadığını belirten AK Parti Tepebaşı Belediyesi Meclis Grup Başkanı Mustafa Birsen ise şu ifadeleri kullandı:

“Dün belediye meclisinde üzücü bir olay yaşandı. 1994 yılından beri belediyelerde meclis üyeliği yapıyorum ve şu zamana kadar böyle bir tatsızlık yaşamadım. Dünkü mecliste gündem okunduktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nde grup sözcüsü olan arkadaşımız gündem dışı bir söz istedi. Yıllardır meclislerde olan birisi olarak 5393 sayılı yasanın meclis çalışma yönetmeliğine göre belediye meclislerde ülke gündemiyle alakalı bir şey konuşulamayacağını söyledim. Bunun görüşme yerinin Millet Meclisi olduğunu belirttim. Meclis Başkanı’na bunları iletmeme rağmen devam ettiler. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Meclis Üyesi olan bir arkadaşımızın grubumuzu hedef alarak haddini aşan ahlaksız sözler söylemesi bizi derinden üzdü. Bunun üzerine biz AK Parti Meclis Grubu olarak salonu terk ettik. Belediye binasındaki grup odamıza gittiğimizde, Meclis Başkanı Vekili Erdoğan Aydoğmuş ve meclisteki bazı Cumhuriyet Halk Partili bazı arkadaşlar geldi ve hadsizliği kınayarak özür dilediler. Bizi meclise tekrar davet ettiler. Bizde özür bekleyerek 2. Birleşim için meclis salonuna döndük. Salonda Meclis Başkanı olanlardan dolayı bizlerden özür diledi. Fakat olayın sebebi olan arkadaşımızın özür beyanı için söz alması esnasında özür dilemek yerine tehditler ve hakaretler savurmasıyla meclisi tekrar terk ettik. Belediye Başkanımızın ve yetkililerin bu konuda önlem alacaklarını düşünüyoruz. Biz bu hadsizliği yapan Meclis Üyesi arkadaşımızın görevinden derhal istifa etmesini istiyoruz. Bu olayla ilgili tüm şartları zorlayacağız.”
 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:27
Güneş 05:22
Öğle 13:03
İkindi 17:00
Akşam 20:34
Yatsı 22:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@