banner766

Eskişehir'de hekimlere saldırıya MHP'li Candemir'den tepki

MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, Eskişehir'de meydana gelen doktorlara saldırı görüntülerine tepki gösterdi. Candemir, "Sağlık çalışanlarının "hedef" haline geldiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir ortamı maalesef yaşıyoruz" diyerek, toplulumu sağduyulu olmaya ve kendisine hizmet eden sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya davet etti.

Siyaset 07.08.2020, 19:08 09.08.2020, 13:26
Eskişehir'de hekimlere saldırıya MHP'li Candemir'den tepki

Candemir şöyle konuştu: 

"Yaklaşık 7 aydır içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi sürecinde hem ülke genelinde hem de ilimizde başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımız özverili, fedakarca çalışmışlardır ve çalışmaya devam etmektedirler. Özellikle tecrit alanlarında görevli sağlık çalışanlarımız, kendi canlarını hiçe sayarak, ailelerinden dahi uzakta kalmayı göze alarak, görevleri başında Covid-19 hastalığının tanı ve tedavisi için bin bir gayretle emek vermektedirler. Lakin zaman zaman beklentilerinin karşılanmadığı bahanesine sığınan, herhangi bir bahane bulma tenezzülünde bile bulunmadan hastaneleri ve sağlık merkezlerini savaş alanına çeviren, buralarda  fiziksel ve sözel şiddete başvuran, hatta cinayete kadar varan bir zihniyet maalesef sıradanlaşmıştır. Bu cinnet haline son vermeye yönelik, uzun yıllardır birçok önlem, kanun, vs. üzerinde konuşulmuş ancak herhangi bir sağlık kuruluşunda, sözel ya da fiili şiddete hiç kimsenin kalkışamayacağı, şiddete sıfır tolerans gösterileceği caydırıcı, sonuç alıcı ve somut adımlara henüz ulaşılamamıştır.

Hiç bir meslek grubu daha yoktur ki insan için bu kadar emek verirken, fedakarlık yaparken karşılığında böyle fiziksel yada psikolojik şiddet görsün. Sağlık çalışanlarının "hedef" haline geldiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir ortamı maalesef yaşıyoruz. Sağlıkta şiddet yasasına rağmen, ülkemiz genelinde, sağlık çalışanlarına şiddet devam etmektedir. Ancak geldiğimiz noktada, yasal düzenlemelerin uygulamada yeterli sonuçlar doğurmadığı net bir şekilde görülmektedir. Böylesi bir pandemi sürecinde dahi kendilerine ciddi bir yaptırım olmayacağını, düşünerek ve güvenerek tehdit ve saldırılarda bulunabilen şahıslar olduğuna göre yasa koyucuların ve hukuk mekanizmasının daha keskin önlemler alması kaçınılmazdır. Bu şartlarda şiddete maruz kalmış sağlık çalışanları ve onlarla birlikte çalışan mesai arkadaşlarının tekrar verimli bir çalışma motivasyonuna dönmelerinin zorluklarını tüm toplum düşünmeliyiz. Sağlık alanında yaşanan her şiddet olayı, sağlık hizmetlerini aksatmakta, sağlık çalışanlarının motivasyonlarını ciddi anlamda düşürmekte ve sağlık çalışanlarıyla hastaları arasını açmaktadır. Toplulumuzu bu konuda sağduyulu olmaya, kendisine hizmet eden sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle; Şehrimizde yaşanan Kırmızıtoprak Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan doktorlarımız Ezgi Çalıkuşu ve Aytekin Aykın'a fiziki ve sözel olarak yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, Sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması konusunda yasal düzenlemeler ivedilikle gerçekleştirilmesini talep ediyoruz. Doktorlarımıza acil şifalar ve geçmiş olsun dileklerimizi sunarken, tüm sağlık çalışanlarımızın her zaman destekçisi olacağımızı ve tüm sağlıkta şiddet olaylarının karşısında olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz."

Ne olmuştu?

Eskişehir'de Aile Sağlığı Merkezi’ne avukatlık stajı yapmak isteyen kızına sağlık rapor almak için giden öğretim görevlisi D.K., raporu hastanenin vermesi gerektiğini söyleyen Dr. Ezgi Çalıkuşu’na (31) saldırırken, araya giren Aytekin Aykın’a (50) da tekme attı. Merkezin güvenlik kamerasına yansıyan olay sonrası 2 doktor da D.K. ve yanındaki eşi ile kızından şikayetçi oldu, 15 günlüğüne de koruma kararı aldırdı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:22
Güneş 06:45
Öğle 12:53
İkindi 16:13
Akşam 18:51
Yatsı 20:09
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@