alexa

banner912

banner766

"Eskişehir ürettiğinin karşılığı yatırımı alamıyor"

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Mehmet Ektaş, haftalık değerlendirme toplantısında Eskişehir'deki yatırımlardaki son durumunu gündeme getirerek "Eskişehir, ürettiğinin karşılığı yatırımı alamıyor. Eskişehir'in, ülkemizin gayrisafi milli hasılasına katkısı ortalama yüzde 1,4 oranındayken, gayrisafi milli hasıladan aldığı pay ortalaması yüzde 1’den daha düşüktür" dedi.

Siyaset 09.05.2021, 15:26 11.05.2021, 11:33 ABONE OL: google news
"Eskişehir ürettiğinin karşılığı yatırımı alamıyor"

Açıklamasında AK Parti iktidarından gelen yatırım açıklamalarını eleştiren Ektaş "AK Parti kanadından yapılan açıklamalarda ilimize AK Parti iktidarları döneminde toplam 22 Milyar TL tutarında yatırım yapıldığı iddia edilmiştir. Yapılan yatırımlara örnek olarak ise YHT, Şehir Hastanesi, Millet Parkı, Adliye Binası, Demiryollarının yer altına alınması gösterilmiştir. Yatırım miktarı ve yatırım çeşitleri dikkatle değerlendirildiğinde, AK Parti iktidarları döneminde Eskişehir’in ihmal edildiği, neden geçmiş parlak sanayi kenti yıllarını aradığı görülmektedir. Eskişehir’in Ülkemizin gayrisafi milli hasılasına katkısı ortalama %1,4 oranındayken, gayrisafi milli hasıladan aldığı pay ortalaması yüzde 1’den daha düşüktür. Bu, Eskişehir’in ürettiğini ancak ürettiği kadar yatırım alamadığını göstermektedir. Eskişehir’e yatırım için verilen örnekler ise inşaat yatırımlarıdır. Bu inşaat yatırımlarıyla, tekelleşen üç-beş müteahhit zenginliklerini arttırmış ancak bu yatırımların Eskişehirlinin evindeki aşa, cebindeki parasına katkısı olmamıştır. AK Parti iktidarları döneminde Eskişehir’e sanayi ve teknoloji yatırımı kazandırılmamıştır" dedi.

Ektaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"19 yıllık AK Parti iktidarı sonunda halen Eskişehir’de yerli ve milli hızlı tren üreteceğiz sözleriyle aldatılıp TÜLOMSAŞ gibi bir değer hiçbir şey üretmez duruma getirilmişse, Eskişehir’e yerli otomobil ya da yerli uçak gibi yan sanayi de oluşturacak büyük sanayi kazandırılmamışsa, Eskişehir’i Türkiye’nin inovasyan ve teknoloji merkezlerinden bir haline getirecek ihtisas bölgeleri kurulmamışsa, 3 üniversitesi olan Şehirde İşsizlik ve özellikle genç işsizlik oranları yüksek seviyelerdeyse, işçilik saat ücretleri gelişmiş sanayi şehirlerinin oldukça gerisindeyse, halen AK Partililer iktidarlarının 20. Yılında, vatandaşa yaptıkları erzak yardımları, ekmek dağıtımlarıyla övünüyorlarsa, tarımda kapalı sistem sulamaya geçilecek altyapılar kurulamamışsa, çiftçi, ekinini sulayacak su bulamıyorsa, kuzey ve güney çevre yollarından ses çıkmıyorsa, Alpu, Seyitgazi, ilçe yolları can almaya devam ediyorsa,
AK parti döneminde sağlandığı iddia edilen yatırımlar yetersiz, kadük kalmıştır demektir. Bunun sorumlusu da Eskişehir’e hizmet ve yatırım getirme konusunda AK Parti Genel Merkezinde, AK Parti Hükümetinde ve kapısını çaldıkları Bakanlıklarda karşılık bulamayan AK Parti milletvekilleridir" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 03:28
Güneş 05:23
Öğle 13:05
İkindi 17:02
Akşam 20:37
Yatsı 22:23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@