banner766

Günay üç bakanla Eskişehir'i konuştu

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un ev sahipliğinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla düzenlenen "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş birliği Protokolü" imza törenine katıldı. Sarıcakaya Kadın Kooperatifi Başkanı Kadriye Okur ile birlikte üç bakanla görüşen Günay, Eskişehir’de devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi ve gelecek projeleri bakanlara anlattı.

Siyaset 30.10.2018, 15:34 31.10.2018, 16:44
Günay üç bakanla Eskişehir'i konuştu

Prof. Dr. Günay etkinlik ile ilgili “Üç ilgili bakanımıza Eskişehir’deki faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik, desteklerini aldık. TADEM ile geldiğimiz noktayı, Sarıcakaya Kadın Kooperatifi’nde gerçekleşen faaliyetleri ve en önemlisi hayata geçirmek istediğimiz projeleri konuştuk. Bakanlarımızın desteğine güveniyor, Eskişehir için sürdürülebilir projeler üretiyoruz. İnşallah çalışmalarımızı kısa zamanda kamuoyuna da açıklayacağım.’’ şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR KADINLARIMIZIN OMZUNDA YÜKSELECEK

Eskişehir olarak ticaret ve sanayi anlamında önemli bir noktadayız. Bu anlamda da şehrimize ve ülkemize katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak kadınlarımızın bu gelişimden daha fazla pay almasını, üretmesini, iş gücüne katılmasını istiyoruz. İşte bunun için şehrimizde yürüttüğümüz projelerimiz var. Bunlara ek olarak daha kapsayıcı ve sürdürülebilir projeler üstünde çalışıyoruz. Önceki bakanlarımızın bu anlamda bizlere desteği hep en üst düzeyde oldu, kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum, her adımında yanımızda oldular. Şehrimiz için, ülkemiz için yürüttüğümüz ve yürüteceğimiz projelerimize mevcut bakanlarımızın da en üst seviye destek vereceklerinden şüphemiz yok. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah Eskişehirimiz kadınlarımızın omuzunda yükselecek.’’ şeklinde açıklamada bulundu. Daha sonra Sarıcakaya Kadın Kooperatifi’nin ürünleri üç bakanla da paylaşıldı.

KADININ İŞ GÜCÜNE KATILIMINI ARTIRMALIYIZ

Bakan Pekcan, burada yaptığı konuşmada, kadınların iş gücüne katılımını artırmanın önemine işaret etti. Ülkelerin gelişmişlik oranının kadınların iş gücüne katılımıyla doğru orantılı olduğunu, gelişmiş ülkelerde kadınların bu oranın yüzde 60-80 aralığına ulaştığına dikkati çeken Pekcan, "Türkiye'de kadınların iş gücüne katılma oranı son 5 yıldaki yüzde 54 artışa rağmen yüzde 34,7, hedefimiz bu oranı artırmak." ifadelerini kullandı. Kooperatiflerin kadınların iş gücüne katılımına katkı sağladığına değinen Pekcan, şunları kaydetti: "Kooperatifler, kadın girişimcilerin ürettikleri mal ve hizmetlerin pazarlanmasına aracılık ediyor. Türkiye'de 172 kadın kooperatifimiz bulunuyor, amacımız bu sayıyı artırmak. Birçok alanla faaliyet gösteren kadın kooperatiflerimizden bazıları ihracata başlamış durumda. Kadınlarımızın sadece el becerileri, gastronomi, tarım ürünleri alanında değil, teknoloji odaklı projelerde de eğitim almalarını destekliyoruz. Kooperatif kurmak isteyen kadın girişimcilerimize her anlamda destek oluyoruz. Hukuki danışmanlık, kooperatifçilik eğitimleri veriyoruz. Bugüne kadar bu eğitimlerden 3 bin kişi faydalandı." Şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından bakanlar tarafından "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:52
İkindi 15:19
Akşam 17:41
Yatsı 19:04
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@