alexa

banner933

banner934

banner935

banner941

banner942

banner943

banner912

banner936

banner937

banner938

banner939

banner940

banner944

banner766

İYİ Parti: TÜLOMSAŞ, OSB'ye taşınsın

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Mehmet Ektaş, “TÜLOMSAŞ Demiryolu-OSB’ye taşınsın, arazisi Eskişehir halkının hizmetine kazandırılsın” dedi.

Siyaset 18.07.2019, 12:37 ABONE OL: google news
İYİ Parti: TÜLOMSAŞ, OSB'ye taşınsın

Ektaş, “İlimizin sorunlarına uygulanabilir, etkili ve sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla oluşturduğumuz “İYİ Parti Kentsel Sorunlara Çözüm Atölyesinde “Eskişehir İçin İYİ Bir Önerim Var” temasıyla çalıştığımız konulardan biri de “trafik sorunu” dur. Şehrimiz tek merkezli çarşı yükünü kaldıramayan kalabalık ve gürültü kirliliği ile başedemeyen ve bunun yanında ağır bir trafik ve park sorunu ile yüzleşemeyen noktaya gelmiştir. Yaşam kalitemizi yükseltmek, modern şehir yaşamına kavuşmak ve geleceğin “yenilenmiş” Eskişehir’ini kurabilmek için acil olarak cesaretle atmamız gereken adımlar vardır.  Bu adımlardan biri de TÜLOMSAŞ’ı Organize Sanayi Bölgesine taşımak ve ortaya çıkacak 500 bin metrekare alanı halkımızın hizmetine kazandırmaktır” diye konuştu. 

Ektaş, “Hatırlanacağı gibi; daha önce şehir merkezinde bulunan ETİ bisküifabrikasıbaşta olmak üzere tuğla ve kiremit fabrikaları, şekerleme fabrikaları, un fabrikaları kapatılarak şehir dışına kaldırılmıştır.  Vergi Daire Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Stadyum gibi bina ve tesisler şehir merkezinden uzaklaştırılarak ağırlık kentin tamamına yayılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, TCDD’nin yük tesisleri, manevra ve triyaj yolları da Hasanbey’e kurulan lojistik merkezine taşınmıştır. Bilindiği gibi Ülkemizde ve yakın coğrafyamızda tek olma özelliği olan URAYSİM Projesine ait tesisler ile test yolları Alpu’da inşa edilmektedir. Eskişehir’in Raylı Sistemler üssü olması, üretilecek lokomotif, vagon, hızlı tren setleri, tramvay ve metro araçlarının üretimine doğrudan katkı sağlayarak büyümek ve karlılıklarını arttırmak isteyen sanayi kuruluşlarımız da Organize Sanayi Bölgesinde yer almaktadır. Eskişehir sanayisi, mükemmel altyapıya sahip olan, gün geçtikçe büyüyen Organize Sanayi Bölgesindedir. TÜLOMSAŞ ise şehrin içinde sıkışıp kalmıştır. TÜLOMSAŞ kendine yüksek hızlı tren setlerini imal etme konusunda hedef koymuştur. TÜLOMSAŞ bu hedefi gerçekleştirebilecek birikime sahiptir. Hızlı tren setlerinin Eskişehir’de üretilmesi konusu tüm halkımızın olduğu gibi partimizin de birinci önceliğidir.Doğaldır ki, TÜLOMSAŞ’ın mevcut altyapı ve tesislerinin fiziksel özellikleriyle, bulunduğu alanda daha fazla büyümesinin imkansız olmasıyla hızlı tren setleri ile tramvay ve metro setlerini üretmesi imkansızdır. Bu nedenle TÜLOMSAŞ’ın yeni altyapı imkanlarıyla yeni sahalarda kurulacak yeni tesislere ihtiyacının olduğu açıktır” diye konuştu. 

“Organize Sanayi Bölgesi oluşturmak ve o bölgeye taşınmak hem TÜLOMSAŞ'ın hem de Şehrimizin geleceği açısından önemlidir” diyen Ektaş, “Demiryolu- OSB, TÜLOMSAŞ, URAYSİM ve yan sanayi kuruluşları ile birlikte bir demiryolu ihtisas OSB'si olabilir. Böyle bir OSB, Raylı Sistemler Kümelenmesi oluşumunun da içini doldurur, oluşuma hayat verir. Bu hem sektör hem de Eskişehir açısından çok kazançlı olur. Eskişehir’de büyük istihdam imkanı oluşabilir. Diğer yandan İlimizin en önemli sorunlarının başında trafik sorunu gelmektedir. Bu sorun partiler üstü bir anlayışla ele alınması ve çözüm üretilmesi gereken bir konu halini almıştır. Trafiğe üretilebilecek çözümlerin önündeki engellerden biri de TÜLOMSAŞ’dır. Zaten dar bir merkeze sahibiz. Merkezde de Güney Kuzey hattında iki ana arterimiz var. Mustafa Kemal Atatürk Caddesi ve Yunus Emre Caddesi. İkisi de pik saatlerde oldukça yoğun bir trafik yüküyle karşı karşıya kalıyor. Bunun alternatifi olarak doğuda Vatan Caddesi batıda da Ali Fuat Güven Caddesi’nin aktif hale gelmesi merkezdeki iki büyük caddemizin yoğunluğunun azaltılmasını sağlayacaktır. Hasan Polatkan üzerinden gelen trafik yoğunluğu Tepebaşı bölgesine Ali Fuat Güven Caddesi üzerinden aktarılacaktır. Ancak şehrin iki yakasını birbirine bağlayacak ana yollardan biri olan Ali Fuat Güven Caddesi TÜLOMSAŞ’ın duvarında sona ermektedir”

Ektaş, “Yine şehrin doğu batı bağlantısını sağlayacak alternatif hatlardan biri de hat boyudur. Hat boyunun Ertuğrulgazi Mahallesine bağlanması doğu-batı aksında trafik akışkanlığını artıracaktır. Ancak, Hatboyu, TCDD tarafından üzerine inşa edilen beton parkla işlevsiz hale getirildiği gibi istasyon meydanından öteye de geçit vermemektedir. TÜLOMSAŞ’ın Organize Sanayi Bölgesine taşınmasıyla; Ali Fuat Güven Caddesi, Ambarlar Sokağa, Şahin Caddesine, Çevre Yoluna ve Çevre yolu üzerinden tepebaşına, Zübeyde Hanım Bulvarı, TÜLOMSAŞ Arazisi üzerinden Ali Futa Güven Caddesine ve Ertuğrulgazi Mahallesine bağlanabilir. TÜLOMSAŞ arazisi üzerine inşa edilecek sosyal donatılar, meydan ve kültür merkezleriyle yeni bir cazibe merkezi, Hamamyolu örneği yaratılabilir, böylece Şehrimizin büyük bir bölümüne hitap edecek yeni yaşam alanıyla şehir merkezinin yükü dağıtılabilir. Projeyi tartışmaya açarak Eskişehir halkının takdirine sunuyor, bu projenin hayata geçirilebilmesi için merkezi iktidar sahiplerinin TÜLOMSAŞ’ın Demiryolu-OSB’ye taşınması için gerekli planlamaları yapmaya, kaynakları oluşturmaya ve arazinin belediyeye tahsis edilmesini sağlamaya davet ediyoruz”

Yorumlar (5)
Hasan 2 yıl önce
tulomsas uzerinden sesinizi duyurmak istiyorsanız bunları bırakın hizlitren için destek verin
ZAFER KAYNAK 2 yıl önce
MÜKEMMEL BİR PROJE İYİ PARTİ İL BAŞKANINA TEŞEKKÜRLER.
Hakkı 2 yıl önce
Bu gün trafik sorunu varsa bu tülomsaşın yarattıgı bir sorun degildir.Bu avrupa kentine çeviren belediyelerin yarattıgı bir sorundur.Şehri dışarı doğru yayaçaklarına içerideki tek katlı binaları 4 kata 5 kata çıkararak, mahallerin nüfus sayısınıda 4-5 kat artmış oldu.Bunun sonucunda cadde ve sokaklar dar gelmeye başladı.Bu sorunu çarpık yapılaşmanın önünü açanlara sorun.
Hakkı 2 yıl önce
Avrupa şehri olan Eskişehirde, Trafik sorununu Tüiomsaş meydana gerirmedi.Zamanında tek katlı binaları 5 kata müsade eden belediyelere soraçaksınız.Tek katlı binalar 5 kata çevrilince mahalle nüfuslarıda 5 kat arttı.Sonucunda cadde ve sokaklar dar gelmeye başladı.Suçlu arıyorsanız belediyelere sorçaksınız.Niye böyle yapılanmaya müsade etseydiniz diye.Şehri dışa açmak gerekirdi, şehrin içerisini şişirmek sadeçe sorun getirir.Malesef bunu belediye başkanları görmedi .
Ahmet 2 yıl önce
Yandaşa peşkeş çekilecek yeni araziler için iyi parti destek mi oluyor? Var olan ve çalışan bir sistemi daha bozup atıl duruma getirirler. Tülomsaş kalkarsa yerine yapılacak binalar trafiğe çözüm olmaz.
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:52
Akşam 20:10
Yatsı 21:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@