alexa

banner912

banner766

Kabukcuoğlu'ndan Fatih Portakal'a önemli açıklamalar

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, Türk Tabipleri Birliği'nin düzenlediği, Fatih Portakal'ın moderatörlüğünü yaptığı "Sağlık Çalışanları İçin Covid-19 Meslek Hastalıkları Yasası" çevirim içi paneline katıldı.

Siyaset 27.12.2020, 15:02 29.12.2020, 13:41 ABONE OL: google news
Kabukcuoğlu'ndan Fatih Portakal'a önemli açıklamalar

Covid-19’un sağlık çalışanları için hala meslek hastalığı olarak sayılmamasının, sadece Sağlık Bakanlığı’nı ilgilendirmediğini, bu durumun Türkiye Cumhuriyeti’nin şuan ki idari tarzıyla yakından ilgili olduğunu belirten Kabukcuoğlu "Gerçekler olduğu gibi ortaya konulmuyor, veriler saklanıyor. Millete sunulan rakamlar gerçeklerin çok altında. Bu durum devlete karşı bir güvensizlik yaratıyor. Türkiye’de sağlık ordusu çok büyük bir fedakârlık gösteriyor. Personel sayımız Almanya’nın yarısı kadar olmasına rağmen, hayatını kaybeden personel sayımız 283, Almanya’da ise sadece 35. Burada büyük bir problem var. İnsanlar kendilerini ateşe atıyorlar. İYİ Parti olarak Mecliste, Covid-19’un meslek hastalığı ve covid-19’dan dolayı vefat eden sağlık çalışanlarımızın şehit sayılmasıyla ilgili öneriler getirdik, çalışmalar ortaya koyduk. Covid-19 olağanüstü bir durumdur, cephedeki askerlerimiz ne yapıyorsa şuanda sağlık çalışanlarımızda onu yapıyor. Canlarını kaybediyor, fedakarca çalışıyorlar" dedi.

İYİ Partili Kabukcuoğlu, Meclisteki milletvekillerinin yüzde 60’ından fazlasının bu konularda olumlu bir düşünceye sahip olduğunu, ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülkeyi sürüklediği çıkmazın, bu konuların tartışılmasına, gerçeklerin ortaya konulmasına engel olduğunu ifade etti.

Fatih Portakal’ın yönelttiği soruları yanıtlayan Kabukcuoğlu konuşmasına şöyle devam etti

"Sağlık çalışanlarının covid-19’un meslek hastalığı sayılmasıyla ilgili taleplerine Mecsliteki arkadaşlarımızın yüzde 60’ı, yüzde 70’i iştirak eder. Doğru, haklısınız derler, Sağlık personeli fedakârca bir mücadele ortaya koymaktadır derler. Ama yukarıdan gelen bir talimatla neye hayır neye evet diyecekleri belirleniyor. Onlarda maalesef bu yönde davranıyorlar. Sağlık Bakanı bu işin altında eziliyor. Bunu hissediyoruz. Sayın Bakan komisyondaki bütçe görüşmelerinde özlük haklarının iyileştirilmesini, vefat edenlerin şehit sayılmasını istediğini dile getirdi. Ancak doktorlar dışındaki sağlık personeli ile ilgili 3600 ek gösterge meselesine dahi çözüm getirmediler, hâlbuki kendilerinin seçimlerde bu yönde vaatleri var. İnsan olup da pandemide sağlık personeli için bir şeyler yapmamak, hayatın doğal akışına, eşyanın tabiatına aykırı. Biz sağlık çalışanlarının Covid-19’un meslek hastalığı sayılması için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz, bir gün bu sonuca da erişeceğiz. Bir şekilde bu olacak. Eğer ki yakın zamanda bir seçim olsaydı, bu hemen olurdu.” 

Programın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz... 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@