alexa

banner912

banner766

Kabukcuoğlu uyardı RTÜK harekete geçti

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, "Son günlerde yaşanan toplu intihar vakalarının, medya organlarında, özendirici/yol gösterici tarzda haber yapılması, sık sık zehirli maddelerin isminin söylenmesi, ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihara meyilli olanları teşvik etmektedir" dedi.

Siyaset 23.11.2019, 15:19 25.11.2019, 17:50 ABONE OL: google news
Kabukcuoğlu uyardı RTÜK harekete geçti

Cumhurbaşkanı yardımcısına, bakanlara, medya kuruluşu temsilcilerine ve RTÜK Başkanlığına telgraf gönderen Kabukcuoğlu şu uyarılarda bulundu:

"Son günlerde yaşanan toplu intihar vakalarının, medya organlarında, özendirici/yol gösterici tarzda haber yapılması, sık sık zehirli maddelerin isminin söylenmesi, ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihara meyilli olanları teşvik etmektedir. Hatta bazı kanallarda zaten denetim eksikliği yüzünden internetten bile ulaşılabilen bu maddelerin adeta reklamı yapılarak adres gösterilmektedir." 

Bu tür haber yapan, haberlerinde madde ismi belirten medya kuruluşlarının uyarılamasını ve uyarıları dikkate almayan kuruluşlara yaptırım uygulanmasını isteyen Kabukcuoğlu'nun talebi üzerine harekete geçen RTÜK, 13 Kasım'da yaptığı basın açıklaması ile medya organlarına uyarıda bulunmuştur. 

RTÜK'ün uyarısını değerli bulan Kabukcuoğlu "RTÜK gönderdiği cevabı yazısında, medya organlarının uyarıldığını belirtmesine rağmen, halen bazı medya organlarında, bu tür haberlere rastlamamız üzüntü verici. RTÜK'ün, uyarı sonrası halen özendirici yayınlarına devam eden medya organlarına seyirci kalması ise kabul edilemez. Nitekim bizim uyarı yaptığımız tarihten sonra Bakırköy'de 3 kişilik aile cinayetinin de yine aynı madde ile yapılması konunun ne kadar acil olduğunu göstermektedir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@