alexa

banner912

banner766

Porsuk'taki korkutan tablo TBMM gündemine taşındı

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Porsuk Çayı’nda yaşanan toplu balık ölümleri hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) 2 soru önergesi verdi.

Siyaset 02.02.2021, 14:57 04.02.2021, 13:29 ABONE OL: google news
Porsuk'taki korkutan tablo TBMM gündemine taşındı

Eskişehir’in önemli akarsularından Porsuk Çayı’nda toplu balık ölümleri meydana gelmiş ve konuyla ilgili Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESCEVDER) tarafından basın açıklaması yapılmıştı. Olayın farklı yönleri hakkında incelemeler devam ederken İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu tarafından TBMM’ye iki farklı soru önergesi verildi. 

"Toplum sağlığı saldırıya uğradı" 

Toplum ve çevre sağlığının vatandaşların bir hakkı olduğunu ve korunması gerektiğini belirten Milletvekili Kabukçuoğlu, “Toplum ve çevre sağlığı devletler tarafından güvence altına alınması gereken, vatandaşların yaşamları boyunca sahip olduğu en temel haklardan biridir. Bu hakkında gasp edilmesi çok farklı şekilde olabileceği gibi vatandaşın hakkının korunması da merkezi yönetim tarafından sağlanmak zorundadır. Eskişehir’de meydana gelen olayda, toplum sağlığının gasp edildiği, saldırıya uğradığı bir gerçektir. Türkiye’nin ve Dünya’nın yaşanabilir şehirleri arasında yer alan Eskişehir’in böyle bir olayla anılması da farklı bir sorun teşkil etmektedir” dedi. 

"Devlet sorumluluğunu eksiksiz yerine getirmeli"

Soru önergesinde, çevre sağlının korunması noktasında devletin eksizsiz olması gerektiğine vurgu yapan Kabukçuoğlu, “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının altını çizen T.C Anayasası, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek için devleti ve vatandaşları bu konuda sorumlu kılmıştır. Temiz bir suyun canlı yaşamı için önemi düşünüldüğünde, sanayi artık ve atık sularının, tarımda kullanılan ilaçların ve gübrelerin su kaynaklarımıza karışmaması için ve su kaynakları çevresinin temiz tutulması için devlet düzenleyici işlemlerinin yanında gerçekleştireceği denetimlerle de sorumluluğunu eksiksiz yerine getirmelidir” ifadelerini kullandı.

"Balık ölümlerinin nedeni tespit edildi mi?"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması istenen iki farklı önergede, çaya kimyasal madde karışma ihtimali üzerinde duruldu. Bakan Kurum tarafından cevaplandırılması istenen önergede, çayın temizlenmesi yönünde bir çalışma olup olmadığı sorulurken, çayda yapılan analizlerde çıkan sonuçlar ve kaç farklı işletmenin atıklarını çaya akıttığı bilgisinin verilmesi istendi. Denetimler sürecinde ceza kesilen firmaların olup olmadığı da sorulan önergede, bakanlığın kamuoyunu bilgilendirilmesi için de çağrıda bulunuldu.  Bakan Pakdemirli’ye sunulan önergede ise balık ölümlerine neden olan kirli suyun tarımda kullanılmasına dikkat çekilerek, “Bölgedeki su aynı zamanda tarımsal sulamada da kullanılmaktadır. Toplu balık ölümlerine sebep olan su kalitesinin tarımda kullanılması sizce halk sağlığı için bir risk oluşturuyor mu?” ifadelerine yer verildi.
 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:59
Güneş 07:21
Öğle 13:15
İkindi 16:25
Akşam 18:58
Yatsı 20:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@