alexa

banner912

banner766

Saadet Partisi Eskişehir'de uyardı: İşsizlik tsunamisinin habercisi

Saadet Partisi Tepebaşı İlçe Başkanlığı, İlçe Tanıtma Yardımcısı Sercan Gözegir, Kod-29 uygulaması ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı ve ihbar öneli/tazminatı alamıyorlar. Ayrıca Kod-29'dan çıkarılan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor. İstisnaları hariç tutarsak, yaklaşık 177 bin kişi büyük bir haksızlığa uğrayarak işten çıkarıldı. Bu vahim tablo yetmiyormuş gibi Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının geçtiğimiz ay sona ermesi ve 17 Mayıs’ta Ücretsiz İzin Desteği uygulamasının sona ermesi ile işten çıkış yasağının kaldırılacak olması işsizlik tsunamisinin habercisidir" dedi.

Siyaset 14.04.2021, 12:48 15.04.2021, 15:02 ABONE OL: google news
Saadet Partisi Eskişehir'de uyardı: İşsizlik tsunamisinin habercisi

Gözegir "Bu Ramazan ayına da hüzünle giriyoruz. Vaka artışının faturası vatandaşa, esnafa kesildi. Ağız tadıyla Ramazan ayını idrak edemeyeceğiz. Bu burukluğa rağmen, İslam aleminin ve sizlerin Ramazan-ı Şerif’ini tebrik ediyorum. Evveli Rahmet, ortası mağfiret ve sonu kurtuluş olan bu mübarek iklimin vesilesi ile fert fert kurtuluşumuzun ve Ülkece yaşadığımız sıkıntılardan kurtuluşun vesilesi olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum" dedi.

"İşsizlik tsunamisinin habercisi..."

Gözegir, "Kamuoyunda “Kod-29” olarak bilinen ve işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından İş Kanunu'nun 25-II maddesinde yer alan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” gerekçesi ile feshedilmesi düzenlemesi, pandemi dönemi işten çıkarma yasağının dışında tutulmuştu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işten çıkarma veya ayrılma kodlarına ilişkin verileri yayımlamıyor. DİSK-AR tarafından CİMER başvurusu ile SGK'dan elde edilen verilere göre 2020 yılında 176 bin 662 işçi Kod-29 nedeniyle işten çıkarıldı. Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı ve ihbar öneli/tazminatı alamıyorlar. Ayrıca Kod-29'dan çıkarılan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor. İstisnaları hariç tutarsak, yaklaşık 177 bin kişi büyük bir haksızlığa uğrayarak işten çıkarıldı. Bu vahim tablo yetmiyormuş gibi Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının geçtiğimiz ay sona ermesi ve 17 Mayıs’ta Ücretsiz İzin Desteği uygulamasının sona ermesi ile işten çıkış yasağının kaldırılacak olması işsizlik tsunamisinin habercisidir. Eğer tedbir alınmaz ve destekler birden çekilirse büyük işçi kıyımı gelecektir. Üretimin düşmesi ve desteğin olmaması işvereni de sıkıntıya sokacağından ilk feda edilen işçi olacaktır. Bir sanayi şehri olan İlimizde de işsizler ordusu artacak ve Şehrimizin ekonomisi olumsuz etkilenecektir. Eğer işçi desteği verilmezse, işten çıkış yasağı sürdürülmezse, üretime dönük reel teşvikler verilmezse, üreticiyi kredi bataklığına yönlendirecek uygulamalar sonlanmazsa salgının sonu kolay kolay gelemz. Pandeminin ilk döneminde, eğer sayılar doğruysa, dünyaya göre sayısal olarak başarılıydık. Faydasız ve adil olmayan tedbirlerle, vaka artışında bu yıl Avrupa birincisi olduk. Yanlışta israr edilirse seneye Dünya birincisi olacağımız çok açık. Dün yapılan açıklamada destek beklentisi havada kaldı. İnsanlara kısıtlama getiriyorsunuz. İyi, hoş da insanların ekonomik sorunları çözümüne nasıl katkı sağlamayı düşünüyorsunuz? Ekonomisi bozulan bireyler her türlü riski göze alarak, ekmek parası için çalışıyorlar.  Sürekli kısıtlamada bunalan vatandaşlar, ilk normalleşmede sokaklara dökülüyor. Kafeler açıldığında gençlerimiz hemen kafelere doluşuyor. Kısıtlamalar kalkınca esnaf açığı gidermek için uğraşıyor. Sonra da sayılar patlıyor. Bu Milleti bu hale getirmeye hakkınız yok. Çıkıp ta 84 milyon, hepimiz sorumluyuz diyemezsiniz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 04:00
Güneş 05:40
Öğle 12:59
İkindi 16:52
Akşam 20:08
Yatsı 21:42

Gelişmelerden Haberdar Olun

@