alexa

banner912

banner766

Seçim barajına Eskişehir'den sert tepki

Eskişehir'de AHPADİ Dönem Sözcüsü Avukat Mehmet Ektaş, yeni seçim barajı ile ilgili yaptığı açıklamada "Daraltılmış seçim bölgeleri tartışmaları daha başlayamamışken, açıklanan yüzde 7 seçim barajı, demokrasimizin geriletilmesi çabalarından vazgeçilmek istenmediği gerçeğiyle bir kez daha  yüzleşmemizi sağladı" dedi.

Siyaset 04.09.2021, 19:41 06.09.2021, 13:38 ABONE OL: google news
Seçim barajına Eskişehir'den sert tepki

Ektaş, "Daraltılmış seçim bölgeleri tartışmaları daha başlayamamışken, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarafından açıklanan ve MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli tarafından da uygun görülen  %7 seçim barajı, demokrasimizin geriletilmesi çabalarından vazgeçilmek istenmediği gerçeğiyle bir kez daha  yüzleşmemizi sağladı.1982 Anayasasında tanımlanan yönetimde istikrar ilkesine işlerlik kazandırmak amacıyla,1983 yılında 2839 sayılı “Milletvekili Seçim Kanununda” yapılan düzenlenmeyle uygulanmaya başlanan %10 seçim barajının %7’ye indirilmesi, temsilde adalet yönünde atılmış ileri bir adım gibi gösterilmek isteniliyorsa da, %7 seçim barajı da %10’luk baraj gibi anti demokratiktir, demokrasimize ve temsilde adalete sağlayacağı hiçbir katkısı olmayacaktır. Her ne kadar ülke seçim barajına meşruluk kazandırmak amacıyla tutarsız, çelişkili argümanlar ileri sürülerek Milletimiz ikna edilmeye çalışılıyorsa da, özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde seçim barajını haklı ve meşru gösterecek hiçbir siyasi gerekçe yoktur" dedi. 

"İttifak sisteminde baraj, partileri ittifaklara girmeye zorlama sopasıdır" 

Ektaş, şöyle devam etti;

"Seçim barajının arkasına sığınılan en önemli gerekçe, Anayasanın 67’inci maddesinde temsilde adalet ilkesiyle birlikte zikredilen yönetimde istikrar ilkesidir. Parlamenter Sistemde seçim barajı öncelikle, az sayıda partiden teşekkül eden ve partilerden birinin meclis çoğunluğunu elde ettiği bir meclisten çıkacak hükümetin yönetimde istikrar sağlayacağı, koalisyonların önünü keseceği, mutlak iktidarın ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı ve gelişmeyi sağlayacağı iddiasıyla getirilmiştir.  Bugün uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından en az %50+1 oyla seçilmekte, Bakanlar Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmekte, TBMM’den güven oyu istenilmemekte, Hükümet düşürülememekte, yürütmeye ilişkin nerdeyse tüm alanlar Kanunlarla değil Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle düzenlenmektedir. Bu nedenlerle, Anayasadaki Yönetimde İstikrar ilkesi sistemin doğal sonucu haline gelmiş, ayrıca düzenlemeler yapılması talebi kadük kalmıştır. Seçim barajının meclise çok fazla sayıda partinin girmesini önleyeceği savı da doğru değildir. Şu anda TBMM’de 14 parti bulunmaktadır, ayrıca 5 milletvekili de bağımsızdır. Baraj, sadece partileri ittifaka girmeye zorlamakta, pazarlıkların yolunu açmaktadır. Kuruluşunda pazarlıkla oluşmuş bir meclisin de itibarı zedelenmektedir.  Her sözlerinde millet iradesine sığınan iktidar sahiplerinin millet iradesine engelleri devam ettirme çabası çelişkidir. Seçim barajı, Türkiye‘nin tam demokratik istikrarlı bir ülke düzeyine gelmediğinin bir göstergesidir.  Yönetimde istikrar ısrarıyla “serbest seçim hakkı” ihlalinden vazgeçilmelidir. Seçim barajının sıfırlanması en doğru çözümdür. Millet iradesinin sandığa yansıması, mecliste siyaset yolunun her siyasal düşünce grubuna açılması, demokrasimizin gelişmesi için seçim barajı kaldırılmalıdır"                                                                                                                         

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@