alexa

banner766

'Seçimlere gölge düşürür'

CHP Eskişehir Milletvekili Uktu Çakırözer 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan karar gereği ilçede yaşayan bazı seçmenlerin kayıtlarının dondurulmasına tepki gösterdi.

Siyaset 27.01.2019, 15:48 ABONE OL: google news
'Seçimlere gölge düşürür'

Seyitgazi’de İlçe Seçim Kurulu tarafından kayıtları dondurulan seçmenlerle  ilgili CHP’nin yaptığı itirazlara ilişkin değerlendirme yapan Çakırözer şunları söyledi:

“İl ve ilçe yöneticilerimizin yaptığı incelemeler sonrasında özellikle Seyitgazi ilçemiz ve bazı mahallelerinde yıllardır orada ikamet ettiği ve oy kullandığı halde bazı yurttaşlarımızın seçmen kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. Geçmişte aynı yerde oy kullanan yurttaşlarımızın seçmen kayıtlarının donduruluyor olması kabul edilemez. Bu tür kararlar seçimlere, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürür. CHP Seyitgazi İlçemiz itirazda bulundu. İlçe seçim kurulu reddetti. Ancak bu red kararına baktığımızda ilginç bir durum var karşımızda. Kurulun Başkanlığını da yürüten tek hakim üye karara muhalif. Memur konumundaki üyeler ile iktidar partileri temsilcilerinin çokluğuyla çıkıyor bu karar. Hukukçu Başkan şerh koymuş. Özünde demiş ki 'Söz konusu insanların bir önceki seçimde nerede oy kullandığına da mutlaka bakılmalı' demiş. Bu çok önemli. Sadece polis jandarma gönderip adrese baktırmakla olmaz. Şimdi biz bu doğrultuda Eskişehir İl Seçim Kurulunda itirazda bulunduk. Seyitgazi İlçe Seçim Kurulu Başkanının şerhi bu değerlendirmede son derece önemlidir. Umut ederiz İl Seçim Kurulu bu önemli uyarıyı dikkate alır. Hukukçu bir başkandan gelen bu şerhi dikkate alacaklarına inanıyorum. Her yurttaşın seçme hakkı kutsaldır ve güvence altına alınmalıdır.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Şubat 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:29
Öğle 13:16
İkindi 16:21
Akşam 18:53
Yatsı 20:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@