Kısa süre önce tedavisi için gereken paranın toplanamaması ve yurt dışında tedavi görememesi nedeniyle yaşamını yitiren SMA hastası Muzaffer bebeğin babası İsmail Kiraz, oğlu için toplanan bağışın başka bir SMA hastası Zeynep Eksan'ın yardım kampanyasına aktarılmasını talep etti. Aktarılan yardım parası ve yapılan yardımlarla birlikte, SMA Tip-1 hastası Zeynep Eksan için gereken 1 milyon 800 bin dolar toplanmış oldu.

Muzaffer bebeğe toplanan yardım parası Zeynep'e ışık oldu 

2 aylıkken hastanede yapılan tetkikler sonrası Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 teşhisi konulan 2 yaşındaki Muzaffer Emin Kiraz'ın yurt dışında tedavi olması ve tedavisi için de 2 milyon 250 bin dolar gerekiyordu. Bir süre önce hayatını kaybeden anne Emine Kiraz ile Eskişehir Odunpazarı Belediyesi'nde işçi olarak çalışan baba İsmail Kiraz'ın tedavi masrafını karşılaması imkansızdı. Bu nedenle Eskişehir Valiliğine müracaat eden baba İsmail Kiraz'ın SMA hastası bebeği Muzaffer Kiraz için yardım kampanyası başlatılmıştı. Yaklaşık 6 ay süren yardım toplama kampanyasında Muzaffer bebek için gereken tedavi masrafının ancak yüzde 47'si toplanmışken Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Muzaffer bebekten acı haber gelmişti. Belediyedeki işinden arda kalan zamanlarda SMA hastası oğlu için cami önlerinde, çarşı merkezinde yardım toplama çalışmalarına katılan İsmail Kiraz, oğlu Muzaffer Kiraz'ın vefatından sonra, oğlu için toplanan yardım parasını yine Eskişehir'de SMA hastası olan Zeynep Aksan'a aktarılması için Eskişehir Valiliğine müracaat etmişti. Valiliğin de oluru ile SMA hastası Muzaffer bebek için toplanan yardım parası yine SMA hastası Zeynep Aksan için açılan yardım hesabına aktarılmıştı.

Zeynep bebek için gereken yardım toplandı

Henüz 2 aylıkken SMA Tip 1 teşhisi konan bir yaşındaki Zeynep bebek için gereken 1 milyon 800 bin dolar toplandı. 2012 yılında evlenen polis memuru Kerim eksan ile ev hanımı Havva Eksan çiftinin uzun yıllar tedavileri sonrasında çocukları oldu. 10 yıldır özlemle beklenen bebek, sağlıklı olarak dünyaya gelmişti. Ancak anne babası birinci aydan itibaren Zeynep’in boynunu tutamadığını gözlemleyip Eskişehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürmeleri sonucunda yapılan muayene ve genetik araştırmada Zeynep bebeğin Tip 1 SMA hastası olduğu ortaya çıktı. Zeynep bebeğin sağlığına kavuşması için yurt dışında tedavi görmesi ve tedavisi için de 1 milyon 800 bin dolara ihtiyaç bulunuyordu. Muzaffer bebek için toplanan yardım parası ve Zeynep Eksan için yapılan yardım toplama çalışmalarına vatandaşlar duyarsız kalmadı. Hayırseverlerin yardımları ile SMA hastası Zeynep bebek için gereken 1 milyon 800 bin dolar toplandı. Dubai'de tedavi görecek olan Zeynep bebeğin önümüzdeki günlerde yola çıkacağı öğrenildi.

Büyükerşen, LED ekranlardan yardım çağrısında bulunmuştu

CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kısa süre önce büyük bir kampanya ile tedavi ücretini toplayan ve Eskişehir’den Dubai’ye tedaviye giden SMA hastası Toprak Bebeği örnek göstererek “Toprak başardı, onlar da başarabilir” sloganıyla tüm vatandaşlara destek çağrısında bulunmuştu. Valilik onaylı tüm kampanyalara web sitelerinde yer vermeye hazır olduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ailelerin tek tek aranarak onaylarının alındığı ve kampanyaların destek bulması için kent içi led ekranlarda da sırayla tüm çocukların görsellerine yer vermişti.

Zeynep bebek için gereken yardım miktarının toplanmış olmasını sosyal medya hesabından paylaşan Büyükerşen paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Güne güzel bir haberle başladık. Toprak’tan sonra Zeynep bebeğimiz de hayırseverlerin desteği ve kaybettiğimiz Muzafferimizin bıraktığı umutlarla tedavisi için gerekli meblağı topladı. Zeynep’in en kısa sürede sağlığına kavuşarak aramıza dönmesini temenni ediyorum!"