Süllü, ÇED başvurusunun iptal edilmesine rağmen bölgede sondaj çalışmalarının devam ettiğini, bölgede işaretlemeler yapıldığını ve AK Partili adayların bu konuda ne düşündüklerini bir an önce açıklaması gerektiğini söyledi. Süllü açıklamasına şöyle devam etti, “Hatırlarsanız 2019 yılında Alpagut bölgesinde gittiğimizde vatandaşların ağaç kesimi yapıldığı üzerine ihbarlardan sonra bölgeye çıkmıştır ve bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Ağaçlar kesilmişti ve kayaların numaralandırıldığını ve sondaj yapıldığını görmüştük. Ve uyarıda bulunmuştuk orada altın madeni arandığına dair. Ondan tam 4 buçuk yıl sonra Cengiz Holdinge bağlı altın bakır madenleri işletmesinin Alpagut’da ÇED başvurusu yapıldığı bilgisi ile gözler bölgeye çevrilmişti. Fakat daha sonradan ÇED başvurusun iptal edildiği bilgisi duyuruldu bizler çok sevindik. Fakat biz bölgeye gittiğimizde vatandaşlarımızın bu konuda endişeli olduğunu duyduk. Alpagut’a gittiğimizde orada gördük ki vatandaşlar bu konuda çok endişeli. Ve biz tekrar 5 yıl sonra bölgede neler olmuş diye Mihalgazi Belediye Başkan adayımız Hasan Ünal ve belediye meclis üyelerimizle Karatepe bölgesine gittik. Gittiğimizde bir de ne görelim, bütün dağ, ormanlık güzelim alan tamamen delik deşik edilmişti. Yer yer sondaj kuyuları açılmıştı ve sayısız sondaj kuyusuna rastladık. Demek ki bu 5 yıllık süreç içinde burada ciddi anlamda sondajlar yapılmıştı” 

Talat Yalaz: Bugün CHP’nin iktidar yürüyüşüne başladığı gündür Talat Yalaz: Bugün CHP’nin iktidar yürüyüşüne başladığı gündür

Tam da yerel seçim öncesi bu konuyu konuşmalıyız

Süllü şöyle devam etti, “Hatırlayalım birlik olmuştuk, Alpu kömürlü termik santralini engelleyebilmiştik.  Eğer CHP’li belediyelerin o duyarlılığı olmasaydı belki termik santral şu anda işliyor olacaktı ve biz bugün termik santralin çevreye yaratmış olduğu sorunları konuşuyor olacaktık Eskişehir olarak. Dolayısıyla bu konu gerçekten şu anda son derece önemli. Seçim öncesi yerel yönetimlerin Eskişehir’in  havasını, suyunu, toprağını korumasında da çok önemli bir işlevi var. Yani biz Eskişehir’imizde yeni bir İliç faciası yaşanmasını istemiyorsak, zehir solumak, içmek istemiyorsak, kanser ve solunum hastalıkları nedeniyle hasta olmak istemiyorsak tam da yerel seçim öncesinde bu konuyu konuşmalıyız” 

AK Partililer susuyor

Süllü son olarak, “Biz CHP’liler bu konuda duyarlılığımızı geçmişte olduğu gibi geleceğe yönelik de çok açık bir şekilde ortaya koyuyoruz. Ancak diğer adaylardan biz hiçbir şekilde çevre duyarlılığı konusunda, madenler konusunda bugüne kadar tek bir söz duymadık. AKP’li bakanlar gelip gidiyor. İklim Değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanı geldi gitti. Bir sürü konuda söz etti. Ama biliyorsunuz ÇED başvurusu aslında tam da kendisini ilgilendiriyor. Bu konuda tek bir cümle söylemedi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı da maden konusunda tek bir söz etmedi. Milletvekili Fatih Dönmez’den tek bir cümle duymadık bugüne kadar.  Gerçi sesini de pek duymuyoruz ya. Diğer adaylardan zaten hiçbir şekilde ses yok. Biz şunu söylüyoruz özellikle adaylar Eskişehirlililerin çevre duyarlılığı konusunda bir açıklama bekliyoruz. Tüm adaylardan. Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Hanımdan da açıklama bekliyoruz, bu dönemde neredeydi, bölge delik deşik olmuş, hiç mi ruhu duymadı. Ya da bütün olup bitenleri biliyor muydu? Hiç sesini duymadık, Sayın Zeynep Hanımdan acil açıklama bekliyoruz. Biz özellikle AKP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu’ndan bu konuda ne düşündüğünü açıklamasını bekliyoruz. İktidar partisinin vekili olarak AKP’nin ranta dayalı bu vahşi madencilik konusunda ne düşündüğünü kamuoyu ile paylaşmaya kendisini davet ediyorum” dedi.