Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde 30’un üzerinde ürüne indirim yapılacağı açıklamaları üzerine marketler arası piyasa araştırması yapan CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, kooperatifin ürünlerini daha pahalı buldu.

"Vatandaş umduğunu bulamadı" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatının ardından dün indirimin başlayacağı Tarım Kredi Kooperatifi mağazasını ve diğer marketleri gezen CHP'li Süllü, fiyat araştırması yaptı. Süllü, kooperatifin gerçekten indirim yapıp yapmadığını araştırdı. Eskişehir İki Eylül Tarım Kredi Kooperatifi önünde açıklama yapan Süllü, Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında bir indirime gidileceğinin açıklandığını belirterek, "Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında belli ürünlerde indirime gidileceği söylenmişti. Dün beklenen indirim nedeniyle kooperatif mağazaları önünde yoğunluk ve kuyruklar vardı. Ancak ne yazık ki vatandaş umduğunu bulamadı. Burada da vatandaşa umut tacirliği uygulandığı çok açık ve net olarak görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile yapıldığı söylenen indirim, vatandaş için hiç bir anlam ifade etmedi" dedi.

Marketler arasında fiyatları kıyasladı

Vatandaşın umduğu indirimi bulamaması nedeniyle kuyrukların erkenden dağıldığını ifade eden Milletvekili Süllü, ürünlerde bir indirimin olmadığını söyledi. Farklı marketlerden aldıkları fiyatlar ile indirim yapıldığı söylenen kooperatifin ürünlerinin fiyatlarını da kıyasladığını belirten Süllü şöyle konuştu:

"Başka farklı bir markete giderek fiyat araştırması yaptık. Örneğin, 500 gramlık Çaykur çayı zincir markette 35 lirayken Tarım Kredi Kooperatifi mağazasında 40 lira 90 kuruş. 5 litrelik zeytinyağı 349.90 lirayken Tarım Kredi Kooperatifi mağazasında ise 350 lira. Hatta bazı ürünlerde fiyat artışına bile gidildiği görünüyor. Örneğin 30'lu yumurta kolisi 45.50 lirayken 45.95'e yükselmiş. Kooperatif içerisinde alışveriş yapan vatandaşlar umduklarını bulamadıklarını, bunun gerçek bir indirim olmadığını açıkça söylüyorlar."