Son günlerde 30'a yakın üründe yapılacak olan indirim ile gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatifi mağazaları şimdi de son kullanma tarihi geçmiş ve son kullanma tarihine çok az zaman kalmış ürünlerle gündeme gelmeye başladı.

Vatandaş umduğu indirimi bulamamıştı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, geçtiğimiz yıl Ekim ayında, 1.002 liralık atıştırmalık alıp fiyatları çok uygun bulduğu Tarım Kredi Kooperatifi mağazaları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Son olarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile enflasyonla mücadele kapsamında Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde 30’un üzerinde temel tüketim ürününde 15 Ağustos tarihinde indirimli fiyat uygulamasına geçileceği açıklanmıştı. İndirimin olacağı tarihte kooperatifin mağazalarına giden vatandaşlar ise umdukları indirimi bulamamıştı. Mağazalarda çay, un ve ayçiçek yağı haricindeki ürünler eski fiyattan satıldı.

Bu kez son kullanma tarihi geçmiş ürün satışı ile gündemde 

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap da geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde, son kullanma tarihi gelmiş ürünlerin satıldığını öne sürmüştü. CHP'li Kasap, Ankara'da alışveriş yaptığı bir Tarım Kredi Kooperatifi mağazasından aldığı çörekotlu peynirin son kullanma tarihinin aynı gün sona ereceğini belirterek, son kullanma tarihi gelmiş ürünlerin bulunduğunu söylemişti. CHP'li Kasap'ın açıklamalarının basında yer almasının ardından vatandaşlar alışverişlerinde son kullanma tarihini daha çok kontrol etmeye başladı. Eskişehir'de de Aşağısöğütönü Tarım Kredi Kooperatifi mağazasında, 34.90 TL'den satılan 500 gramlık süzme peynirlerin bir kısmının 2 Ağustos tarihinde son kullanma sürelerinin dolduğu bir kısmının da bir kaç gün içerisinde son kullanma sürelerinin dolacağı ortaya çıktı.

Raftan kaldırıldı

Vatandaşların durumu mağaza çalışanlarına iletmesinin ardından, görevliler şarküteri dolabındaki ürünleri kontrol ederek son kullanma tarihi geçmiş ürünleri raflardan kaldırmaya çalıştı.

Kontroller sıklaştırılsın

Vatandaşlar, halkın sağlığı ile kimsenin oynamaya hakkı olmadığını belirterek, Tarım İl Müdürlüğü ve belediye zabıta ekipleri tarafından kontrollerin sıklaştırılmasını istedi. Basında yer alan haberlerden sonra son kullanma tarihlerini özellikle kontrol etmeye çalıştıklarını ifade eden vatandaşlar, "Bizler son kullanma tarihlerini kontrol ediyoruz veya kontrol etmeye çalışıyoruz. Ancak bunun yaşlısı var, çocuğu var, okuma-yazma bilmeyeni var. Halkın sağlığı ile oynanmasın. Ucuz diye alıp sağlığımızdan olacağımıza almayalım veya pahalı olanından daha az alalım. Sonuçta parayı sokakta bulmuyoruz. Küçük esnaf nasıl sık sık kontrol ediliyorsa Tarım Kredi Kooperatifi mağazaları da zincir marketler de sık sık kontrol edilsin. Onların yoksa dokunulmazlığı mı var" şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Domates ucuzladı

Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında 15 Ağustos tarihinde büyük indirim bekleyen vatandaşlar hayal kırıklığı ile karşılaşmıştı. Tarım Kredi kooperatifi mağazalarında un, çay ve ayçiçek yağı haricindeki ürünlerde pek indirim uygulanmamıştı. 5 litrelik ayçiçek yağı ve şeker, Pazartesi gününden itibaren kooperatif mağazalarında bulunmazken, domateste büyük bir indirim gerçekleşti. Pazartesi günü kilogramı 19.90 TL'den satılan salkım domates indirime girdi. Tarım Kredi Kooperatif mağazalarında salkım domatesin kilosu 8.90 TL'den satılmaya başlandı.