Zor durumda olan yabani hayvanların tedavilerini üstlenerek önemli bir görevi yerine getiren Eskişehir Hayvanat Bahçesi, bir pelikan ve bir şahini daha tedavi ederek doğaya tekrar saldı.

Eskişehir’de hayvanseverler tarafından bulunan pelikan ve şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. İlk müdahalesi yapılan yaban hayvanları, daha sonra tedavileri ve bakımları için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne teslim edildi. Burada tedavi ve bakımları tamamlanan kuşlar doğaya bırakılmak üzere Porsuk Barajı sahasına götürüldü.

Konuyla ilgili bilgi veren Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri, “Doğa Koruma Milli Parklar tarafından bize getirilen ve doğada yaralı olarak bulunan kuşlar için buradayız. Pelikan’ın kanadında açık yara ve yorgunluk vardı. Ancak bu hayvanların yaz aylarında beslenebileceği ve göç yapabileceği göz önünde bulundurularak misafir ettik. Yapılan tedavisi 4 ay sürdü. Şahin ise yuvadan düşmüş olarak bulundu. Yetişkinlik evresine getirildi. Şimdi ikisi de doğal ortamlarına tekrar dönüyorlar” dedi.

Pelikan ve şahin veterinerler eşliğinde götürüldükleri Porsuk Barajı sahasında teker teker doğal ortama salınırken kuşlar tekrar özgürlüğe kanat çırptılar.