Tekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Düne kadar üyeye kazandırıyoruz diye devletin verdiği toplu sözleşme ikramiyesini kazanım gibi gösteren, adeta kamu çalışanlarına ölümü gösterip sıtmaya razı edercesine kendine mahkum eden ve dün baraj engeli var diye ağlayıp gücü eline alınca hukuksuz bir baraj getiren sendikacılık yaptığını düşünen zevatların, bugün üyesinin mağduriyetine sessiz kaldıklarını görmekteyiz” 

Üyemizin cebini düşünüyoruz

Tekin üyelerden fazladan kesinti yapıldıığını belirterek, “Dün 340 TL kazanım aldık diyenler, bugün üyenin mağduriyetini görmezden gelmektedir. Bugün bir aile hekiminden ortalama 600 TL, hekimlerden 500 TL, sağlık çalışanlarından 250 TL, teknik hizmetler ve genel idari hizmetler sınıfı çalışanlarından 225 TL, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarından 195 TL kesilirken, devlet bunun 190 TL'sini ödemektedir. Dolayısıyla sözde kazandıran sendikaların üyelerinin cebinden fazladan kesinti yapılmaktadır. Yeni Sendika ailesi olarak kanunun öngördüğü en düşük oranda kesinti yapılması için yaptığımız tüzük tadilat kongresi ile birlikte kesinti oranını binde beşten binde dörde düşürerek sendikanın kasasını değil üyenin cebini düşünüyoruz sloganı ile düzenleme yapmıştık. O zaman Anayasa Mahkemesi kararı dahi yoktu ve her bir üyemize sendika aidat kesintisinin yüzde 20'si oranında miktarını üyelerimizin cebine aktarma kararı almıştık. Bugün o aldığımız karar doğrultusunda hekimler hariç Yeni Sendika üyelerimizin cebinden ilave bir kesinti yapılmayacak. Dolayısıyla Yeni Sendika üyelerimiz mağduriyet yaşamayacak. Dün kazanım aldık diye mangalda kül bırakmayanların üye aidatlarını binde beşten binde dörde düşürme imkanı olmasına rağmen üç maymunu oynamaları da niyetlerini göstermektedir. Anayasa Mahkemesi kararı sonrası dava açan Anamuhalefet partisinin önünde üyelerimizi mağdur ettiniz eylemi yapan sözüm ona sendikacıların asıl niyetlerinin üyenin hukukunu korumak olmadığı bir kez daha görülmüştür. 

Eskişehir’in markasına büyük ilgi Eskişehir’in markasına büyük ilgi

Buradan malum sendikalara sesleniyorum; eğer niyetiniz üyelerinizin hakkını hukukunu korumak ise sizi tutan yok buyurun yıllarca aidatını aldığınız üyelerinizin cebinden para çıkmasına müsaade etmeyin ve aidatları binde dörde düşürün. Ama yok bunu yaptığınız takdirde gelirinizin yüzde 20'si kesilecek onun için yapamazsınız. Buradan malum sendika üyelerine de sesleniyorum; kazanım diye size hava atanlar sizin cebinizden para kesiyor ama görmezden geliyorlar. Sizler de hakkınızı hukukunuzu arayın. İmkan varken neden bunu yapmıyorlar sorgulayın lütfen”