alexa

Sosyal medya düzenlemesini Prof. Dr. Erarslan yorumladı

Şimdiye dek vergi ve bilgi vermemek, cezalar ile muhatap olmamak gibi sebeplerle temsilci bulundurmayan sosyal ağ şirketlerinin Türkiye’de temsilci bulundurmaları zorunlu hale getiriliyor. Sosyal ağ şirketi temsilciliklerini değerlendiren Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, sosyal medya yasasını ve getirdiği yenilikleri de yorumladı.

Teknoloji 21.07.2020, 16:42 23.07.2020, 00:44 ABONE OL: google news
Sosyal medya düzenlemesini Prof. Dr. Erarslan yorumladı

Sosyal medya şirketlerinin Türkiye’den yılda 3 buçuk milyar TL reklam kazancı elde etmesi, Türkiye’de günde ortalama 3 saatin sosyal medyada geçirilmesi ve sosyal medya platformlarında Türkçe’nin en çok konuşulan 5. dil olması Türk toplumunun sosyal medya kullanımda çok sıcak olduğunu göstermektedir. Bu denli yoğun kullanım sonucu ortaya çıkan sosyal medyada nefret söylemi, sahte haber, hakaret, tehdit ve yasadışı içerikler gibi olumsuzluklarla mücadele amacıyla meclise sunulan sosyal medya yasa düzenlemesiyle sosyal ağ şirketlerine bir takım yasal sorumluluklar getirilmektedir. Sosyal medya platformlarında bulunan hukuka aykırı içeriklerin kaldırılması veya erişimin engellenmesi için; Türkiye'de günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilci bulundurmaları zorunlu hale getiriliyor.

"Yüksek miktarlarda para cezası yaptırımları uygulanacak"

Sürecin nasıl işleyeceği hakkında bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Levent Eraslan, “Sosyal ağ şirketlerinin temsilcileri, BTK ile adli ya da idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi ve kişiler tarafından yapılacak başvuruların cevaplandırılmasında görev alacaktır. Temsilci gerçek ya da tüzel kişi olabilecek, ancak gerçek kişi olacaksa Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunacaktır. Türkiye’de temsilci bulundurmayan şirketlere, bulundurmadıkları süre boyunca 5 aşamalı bir yaptırım süreci uygulanacaktır.  Bu yaptırımlardan ilki; yasanın düzenlenmesiyle temsilci bulundurulmaması durumunda 10 milyon TL arası idari para cezası kesilmesi, ilk cezadan itibaren 30 gün sonra temsilci bulundurulmazsa cezanın 30 milyon TL para cezasına artırılması olarak belirlenmiştir. İkinci ceza ardından temsilcinin bulundurulmaması durumunda ise 3 ay süre boyunca Türkiye’deki reklam faaliyetlerini durdurma cezasına gidilecektir. Son olarak, son cezanın ilk adımı olarak yüzde 50 bant genişliği daraltma cezası, ikinci adım olarak ise yüzde 90 bant genişliği daraltma cezası uygulanacaktır” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:43
Akşam 18:05
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@