Kripto dünyasında yeniyseniz, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerini nasıl satın alacağınızı anlamak ilk başta kafa karıştırıcı olabilir. Neyse ki, temel bilgileri öğrenmek oldukça basittir ve çok kısa bir süre içinde 7Slots casino gibi bir sitede oynamak kadar kolay bir şekilde kripto satın almaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

1. Bir Exchange (Takas Borsası) Seçin

Bitcoin henüz bankalar aracılığıyla satın alınamaz. Şimdilik yapabileceğiniz şey, Türk lirasını Bitcoin veya diğer dijital para birimleriyle takas etmek için bir Exchange (takas borsası) kullanmak. Bu borsalarda, satışa sunulan kripto para birimlerini kredi kartı ve banka hesabı gibi yöntemler kullanarak TL ile satın alabilirsiniz.  Çevrimiçi kripto satın almak için kullanabileceğiniz yüzlerce takas borsası vardır, ancak popüler olanlarla başlamak istiyorsanız Coinbase, Binance ve Kraken gibi platformlara göz atabilirsiniz. Bir borsa seçerken aşağıdaki hususlara dikkat edin:

Güvenlik

Kripto paralar devlet güvencesinde değildir ve Merkez Bankası tarafından da sigortalanmaz. Bu, hesabınızın güvenliği ihlal edilirse veya takas borsası hacklenirse, yatırımınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir ve size böyle bir durumda yardımcı olabilecek hiçbir resmi otorite yoktur. 

Kripto paralarınızı kendi cüzdanınız yerine takas borsası hesabınızda tutmayı planlıyorsanız, çevrimdışı, soğuk depolama kullanan ve hırsızlığa karşı güçlü korumaları olan bir borsa seçtiğinizden emin olun. Bazı borsaların ayrıca yatırımcıları bilgisayar korsanlığından korumaya yardımcı olmak için bağımsız sigorta poliçeleri vardır.

Ücretler

Takas borsalarında yaptığınız alım satım işlemleri için bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücretler büyük ölçüde değişkendir ve sabit veya belirli bir yüzde olarak uygulanabilir. Ücretlerin çok yüksek olmadığından emin olun ancak sadece düşük ücretlere sahip olduğu için bir borsa da seçmeyin. Eğer bir borsa size daha yüksek güvenlik sunuyorsa, normalden biraz daha fazla ücret ödemeye değecektir.

Her halükârda, kaydolmadan önce hangi ücretlerin alınacağını bildiğinizden emin olun. Bu bilgiyi borsanın web sitesinde bulabilirsiniz. Satın alma işlemini yaparken ödeyeceğiniz ücreti de göz önünde bulundurun, zira bu planladığınızdan daha fazla harcama yapmanızı gerektirebilir.

Kripto Çeşitliliği

Her borsanın portföyü farklıdır ve bazı kripto para birimleri sadece belirli borsalar da bulunabilir. Yani herhangi bir kriptoyu herhangi bir borsada bulabileceğinizi düşünmeyin. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi popüler kriptolar hemen her borsada mevcuttur. Ancak altcoinler ile ilgileniyorsanız, bunları sadece belirli borsalarda bulabileceğinizi unutmayın. Satın almak istediğiniz kriptoyu barındıran bir borsa seçtiğinizden emin olun.

2. Hesabınıza Para Yatırın

Seçtiğiniz borsaya bağlı olarak, hesabınızı oluştururken T.C. kimlik numaranız, fatura örneğiniz veya gelir kaynağınız gibi bilgileri vermeniz gerekebilir. Çoğu borsaya doğrudan banka hesabınızı veya banka kartınızı bağlayabilirsiniz. Hesabınıza para yatırmak için kullanacağınız yönteme bağlı olarak farklı ücretler ödemeniz gerekebilir. Banka havaleleri, genellikle kart ile ödeme yapmaktan daha ucuza gelir. Her halükârda, takas borsası hesabınıza para yatırarak devam edin.

Hesabınıza para yatırmak kripto satın almak anlamına gelmez. Bunu yaparak sadece aktif bir bakiye elde edersiniz. Bir sonraki adımda bakiyenizdeki parayla satışa sunulan kripto para birimlerini satın almanız gereklidir. Teknik olarak yaptığınız şey TL ile kriptoyu takas etmek olacaktır (bu platformlara takas borsası denmesinin nedeni de budur) ancak pratikte bu işlemi kripto satın almak olarak düşünebilirsiniz.

3. Satın Alın

Aktif bir bakiye elde ettikten sonra, ilk Bitcoin siparişinizi verebilirsiniz. Bu işlem kullandığınız borsaya göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, Coinbase veya Binance gibi bir platform kullanıyorsanız, basitçe satın almak istediğiniz Bitcoin miktarını girip TL cinsinden kaç paraya geldiğini görebilir ve tek bir düğmeye tıklayarak aynı miktarda BTC satın alabilirsiniz.

Coinbase Pro gibi ileri düzey bir borsa kullanıyorsanız, hem piyasa hem de limit emirleri verme seçeneğiniz olabilir. Piyasa emri, o anda mevcut piyasa fiyatı üzerinden kripto para birimini satın almak anlamına gelir. Limit emri, kripto para birimi için ödemek istediğiniz fiyatı belirleyeceğiniz anlamına gelir. İlgili kripto bu değere ulaştığında otomatik olarak satın alınacaktır.

4. Güvenli Depolayın

Birçok borsa, satın aldığınız kriptoları hesabınızda tutmanıza izin verir ve bu seçenek yeni başlayan çoğu kişi için en kolay olanıdır. Ancak dijital varlıklarınızı daha fazla güvenceye almak istiyorsanız, bunları bir kripto para cüzdanına aktarmanız gereklidir. Bir kripto para cüzdanı, dijital para birimlerinizi saklayabileceğiniz bir tür depodur. Piyasada çeşitli kripto para cüzdanları mevcuttur ve hepsinin farklı güvenlik seviyeleri vardır.

Kullandığınız borsanın kendisine ait bir cüzdan seçeneği de bulunabilir. Bu durumda, kriptonuzu borsa hesabınızdan güvenli bir cüzdana kolayca aktarmak mümkün olacaktır. Ancak böyle bir seçenek yoksa, üçüncü bir tarafa ait cüzdanları da kullanabilir ve/veya çevrimdışı bir donanım cihazında soğuk depolamayı tercih edebilirsiniz.

Yukarıda ağırlıklı olarak Bitcoin satın almayı izah ettik ancak diğer kripto para birimlerini satın almak için de aynı adımları izleyebilirsiniz. Ancak amacınız uzun vadeli bir değer olarak kriptoya yatırım yapmaksa, yatırım uzmanlarının en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum'dan şaşmamanızı tavsiye ettiğini unutmayın. Piyasada kelimenin tam anlamıyla binlerce kripto mevcuttur ve her geçen gün yenileri çıkmaya devam etmektedir. Ancak BTC ve ETH, halen en popüler ve nispeten en güvenli seçeneklerdir.

Hangi borsayı seçerseniz seçin, Bitcoin ve Ethereum’u bulabilirsiniz. Diğer bir deyişle, bu kriptolar için farklı borsalar kullanmanız gerekmez. Bu, sadece çok spesifik bir altcoin arıyorsanız gerekli olabilir. Bazı büyük borsalarda 50'den fazla kripto türü mevcutken, bazı borsalar yalnızca altcoin’lere odaklanır. Her halükârda, popüler ve büyük bir borsa seçerseniz yeni başlayanlara uygun tüm kriptolara tek bir yerden ulaşmanız mümkün olacaktır. Portföyünüzde çeşitlilik elde etmek için Bitcoin/Ethereum ile bir altcoin’den oluşan bir “paket” yaratabilirsiniz, ancak asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasıyla yatırım yapmayın.