Ünlü sitelerde bile satılıyor... Uzmanlar uyardı: Bu ürünlerden uzak durun

Ünlü e-ticaret sitelerinden pazar yerlerine kadar her yerde satılan sahne ürünler tehlike saçıyor. Uzmanlar bu ürünlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Ekonomi 12.10.2021 - 14:30 12.10.2021 - 14:30

İnternette ve pazarlarda birçok kişi sahte ürünleri orijinalmiş gibi satmaya çalışıyor. e-Ticaret siteleri, sosyal medya uygulamaları gibi alanlarda Çakma ürünler emsalinin neredeyse 5’te biri fiyatına alıcı buluyor.

Son zamanlarda özellikle ayakkabılarda sahte ürünler oldukça artmaya başladı. Bilinen markalarda ayakkabılar 1000 lira civarında satılmaya başlayınca sahtelerine olan rağbet de arttı. Çakma ayakkabılar 60 ile 200 lira arasında internetten satışa çıkıyor.

Sadece ayakkabıda değil

Ayakkabı dışında tişört, takı, çanta, Parfüm, giysilerin de çakmaları orijinal gibi satışa çıkıyor. Orijinal üründen ayırt edebilmek için bazen zorlanılsa da bazı ürünlerde kalitesizlik bariz belli oluyor.

Pazarlarda denetimlerinin olmasına rağmen çakma ürünler tezgahlarda sergilenirken bu ürünleri imal edenler ise genellikle merdiven altı ortamlarda atölye açıyorlar.

İnternetten korkusuzca satıyorlar 

Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre sahte ürünleri gizlemekten çekinmeyen satıcılar orijinal gibi olduğunu öne sürerek birçok ürünün ilanını veriyorlar. WhatsApp iletişim numarası üzerinden ya da e-ticaret sitesi üzerinden alışverişler tamamlanırken sanal pos desteğiyle ya da havale-EFT ile ürünün ücretini anında tahsil edebiliyorlar.

Dev e-Ticaret markalarının sitesinde de satılıyor 

Türkiye’de bilinen dev e-ticaret markalarının sitelerinde de sahte ürünler satışa çıkıyor. Özellikle “ikinci el” adı altında satışa çıkan ancak etiketli ve sıfır ürün olarak pazarlanan çakma ürünler büyük rağbet görüyor.

İnternet sitelerinin sahipleri sorumludur 

İnternet üzerinden satışa çıkarılan sahte ürünlere ilişkin olarak Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu “Web siteleri aynı ürünün sahtesini de orijinalini de satıyor. Satış portallarının sahiplerinin sorumluluğu olmalıdır. Tüketici Kanunu’na göre, satıcı, yer sağlayıcı, üretici, ithalatçı, tüketiciye müteselsilen sorumludur.” dedi.

Sahte ürünü iade edin 

Sahte ürünlere ilişkin olarak Ağaoğlu “İnternetten yapılan alışverişlerde 14 gün boyunca tüketicinin iade, iptal hakkı vardır. Sahte olan ürünler aynen iade edilmeli” açıklamasında bulundu.

Satın alırken dikkat 

Ağaoğlu internetten alışveriş yaparken sitede açık adres, telefon, ticari unvan, MERSİS numarası ve cayma hakkı gibi bilgilendirme olan yerlerden ürünlerin temin edilmesi gerektiğini söyledi.

Ünlülerin reklamlarına kanılmamalı 

Sahte Ürün satıcılarının ünlüleri reklam yüzü olarak kullanılmasına yönelik olarak Ağaoğlu “Reklam yapan ünlüler şöhretlerini ucuza satmamalı. Ahlaki açıdan bu iyi bir durum değil. Ünlüler güvenilir olmayan ürünlerin reklamlarında oynamamalı. İnşaat şirketlerinin reklamlarında da oynayanlar vardı, on binlerce kişi dolandırıldı” dedi.

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa