Eskişehir'in başkanları çevre illerin başkanları ile buluştu Eskişehir'in başkanları çevre illerin başkanları ile buluştu

Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen Kent ve Kültür Söyleşileri, birbirinden önemli isimleri Eskişehirlilerle bir araya getirmeye devam ediyor.

Şair Haydar Ergülen’in koordinatörlüğünde gerçekleşen Kent ve Kültür Söyleşilerinin bu ayki konuğu ise Gazeteci Yazar İpek Özbey oldu. Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ‘Kutuplaşan Gazetecilik’ söyleşisine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Söyleşide konuşan Başkan Ataç, “Bugünkü başlık kutuplaşan gazetecilik. Türkiye’deki gazetecilerin durumu ortada. Silivri’de tonlarca gazeteci girdi çıktı. Bu hükümet döneminde gazeteci olmak riskle dolu. Çok acı şeyler yaşanıyor. Gazetecilik halkın haber alma özgürlüğüdür. Tarafsız, özgür gazetecilik yapmak her zamankinden daha zor. Bugün bunların hikayelerini ve gazetecilik adına emeği olan İpek Hanım anlatacak” ifadelerini kullandı.

“Gazeteciler kahramanlaştırılıyor”

Özbey, gazeteci olmaya nasıl karar verdiğinden ve hangi gazetelerde yer aldığından bahsetti. Özbey, şu dönemde iktidarın gazeteleri olduğundan ve tek elden yönetildiğini ifade eden Özbey, “Kutuplaşma dediğim de şu. Her iki taraf için de tehlikeli görüyorum. Muhalefet medyasını da eleştiriyorum, iktidar medyasını da. Çünkü eleştirdiğiniz şeyi yapmaya başlıyorsunuz zamanla. Her yere bakmak bütün gazeteleri okumak lazım. Normalleşmek gerekiyor. Normalleşmediğimiz zaman gazetecileri kahramanlaştırmaya başlıyoruz. Öyle bir misyon yükleniyor ki gazetecilik sınırları dışına çıkmaya başlıyorsunuz. Gazetecilik ile aktivistlik arasında çok ince bir çizgi var. O çizginin geçilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü o çizgiyi geçtiğinizde herkese ulaşma şansınız asla kalmıyor. O çizgiyi geçtiğinizde sadece size benzeyenlere ve haklarını koruduklarınıza ulaşabilirsiniz. Hak yiyenlere ulaşamadığınız zaman haberiniz eksik kalır” diye konuştu.

Söyleşi, katılımcıların merak ettiklerinin cevaplanmasıyla sona erdi.