Eskişehir Valiliği tarafından yapılan açıklamada Ramazan Bayramı süresince alınacak tedbirler şu şekilde duyuruldu; 

“İlimizde Ramazan Bayramının huzur ve güven içerisinde geçirilmesini sağlamak üzere aşağıdaki tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur:

Güvenlik ve trafik konusunda alınan tedbirler

1-    İnsansız Hava Araçları ile Bayram tedbirleri süresince ana arter ve kavşaklarda yapılacak planlı denetimler; 

2-    Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Kameraları ile ilimizin genelinde kırmızı ışık, emniyet kemeri, kask ve cep telefonu başta olmak üzere diğer tüm ihlallere yönelik denetimler, 

3-    İl merkezinde Sabit ve Seyir halinde Radarla hız denetimleri 24 saat esasına göre, Eskişehir-Ankara, Eskişehir-Bursa ve Eskişehir-Kütahya İl yollarında planlama doğrultusunda EDS Sistemleri (Ortalama Hız) ile denetimler, 

4-    Şehir içi ve şehirlerarası otobüs şoförleri üzerinde “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu”nu geliştirmek amacıyla otobüslerde sivil personel görevlendirilerek denetimler, 

5-    Şehir içinde özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde motosiklet ve motorlu bisiklet kullanıcılarına yönelik denetimler, 

6-    Modifiye edilmiş araç, uygunsuz egzoz ve ışık donanımları ile harici ses sistemleri kullanımlarının önlenmesi için, sivil trafik ekiplerinin yanı sıra diğer genel hizmet personeli ile müşterek uygulamalar yapılacaktır. 

7-    İl Emniyet Müdürlüğünce 3 sabit, 68 şok kontrol noktasında 4423 personel, 1398’i trafik 1052 araç, 721 diğer araç, 331 trafik aracı, 53 motosiklet ve 19 drone ile çalışmalar yürütülecektir. 

8-    İl Jandarma Komutanlığınca 1 sabit, 59 şok kontrol noktasında, 2516 personel, 819 araç, 45 drone ile gerekli çalışmalar yürütülecektir.

9-    Denetimlerde özelikle Drone destekli emniyet kemeri denetimlerine, radarla hız kontrol denetimleri ile tescilsiz, sürücü belgesiz ve kasksız motosiklet kullanımını önlemeye yönelik denetimlere ağırlık verilecek olup, sürücülerin emniyet kemeri konusunda bilinçlendirilmesi faaliyetleri icra edilecektir.

Yalaz: Atatürk’ün ideallerini yaşatacağız Yalaz: Atatürk’ün ideallerini yaşatacağız

10-    6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanunun ilgili maddelerine istinaden, bayram süresince silah atılmasına müsaade edilmeyecek, kanun hükümlerine aykırı hareket edenler takip ve tespit edilerek adli, idari tahkikat yapılması sağlanacaktır.

11-    Bayram öncesi alışverişi yapanların hırsızlık, kapkaç, yankesicilik gibi yasadışı faaliyetlerle mağdur olmasını önlemek maksadıyla resmi ve sivil ekipler görevlendirilecektir.

Altyapı konusunda alınan tedbirler

1-    Belediye Başkanlıkları, iş yeri denetim faaliyetlerine ağırlık verecek, yangın, kanalizasyon ve su arızalarına karşı mevcut planlarını gözden geçirecek, nöbetçi ekipler takviye edilecek, olası durumlara karşı hazırlıklı olacaklardır. Halkın istek ve şikâyetlerini bildirecekleri telefon numaraları yazılı ve görsel medya aracılığı ile vatandaşlarımıza duyurulacaktır.

2-    Herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaması için OEDAŞ tarafından gerekli tüm tedbirler alınarak, olası arızalara anında müdahale edilebilmesi için bağlı birimlerindeki personel sayısının takviye edilmesi sağlanacaktır.

3-    Haberleşmenin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için TELEKOM tarafından gerekli tüm tedbirler alınacaktır.

4-    ESKİ Genel Müdürlüğü içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinin aksamaması ve muhtemel arızalara müdahale için yeterli sayıda ekip görevlendirecektir.

Ulaşım konusunda alınan tedbirler

1-    Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karayolları 46. Şube Şefliği sorumluluk alanlarındaki yolların trafiğe açık tutulması için gerekli çalışmaları yapacak, acil müdahale ekipleri oluşturulacaktır.

2-    09.04.2024 ile 12.04.2024 tarihleri arasında zaruri haller hariç yol yapım, bakım ve onarım çalışması yapılmayacak ve yollar sürekli ulaşıma açık tutulacaktır.

Sağlık alanında alınan tedbirler 

1-    İl Sağlık Müdürlüğü acil servis hizmetlerine önem vermek suretiyle, nöbet hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirleri alacaktır. Hastane ve diğer sağlık birimlerinde hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi için personel planlaması yapılacaktır.

2-    112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü ile 112 Ambulans Başhekimliğinde personel takviyesi yapılarak kesintisiz hizmet sağlanacaktır. 

Uygulanacak denetimler 

1-    İlimizde faaliyet gösteren lokanta, pastane, fırın gibi gıda maddeleri üreten işyerleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü ile belediye zabıta ekiplerince hijyen ve fahiş fiyat uygulaması yönünden etkin bir şekilde denetlenecektir.

2-    Bayram öncesi vatandaşlarımızın alışverişlerini güven ve huzur ortamı içerisinde yapmalarını temin açısından güvenlik güçleri ve belediye zabıtaları denetimlerini sıklaştıracaklardır.

    Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur”