31 Mart 2024 yerel seçimleri sonrası Eskişehir Ekspres’in sorularını yanıtlayan Ünlüce, kente dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Eskişehir halkına seslenen Ünlüce, “Hangi siyasi partiye ait olursa olsun bize oy veren tüm hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Seçim döneminde 10 Ocak’tan buyana yürüttüğümüz süreçte bizim verdiğimiz tüm mesajlara samimiyetle karşılık gördük sahada, bize inandılar, güvendiler ve önümüzdeki beş yıl için bize yetki verdiler. Şu da bilinsin, sadece oy veren seçmenlere değil, oy vermeyenlere de aynı şeyi söylemek istiyorum. Artık seçim bitti hizmet zamanı. Bize oy versin vermesin, tüm hemşerilerimizin, tüm ilçelerimizin, tüm mahallerimizin her zaman emrindeyiz., hizmetindeyiz. Bizim için önemli olan 12 kırsalda, 2 merkezde ve 540 tane mahallemizde şehrimizin en ücra köşesine kadar adaletle hizmet götürmek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Seçim döneminde gördüğümüz teveccüh, samimiyet, ilgi, coşku ve heyecan için de tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Seçimi kazanacağımızdan hiç şüphe etmedik

Adaylığınız açıklandığı andan itibaren açıklamalarınızda, ‘kazanacağız’ dediniz. Fakat bu kadar oy farkını bekliyor muydunuz? Eskişehir’de size bu kadar güvenen vatandaşın olması ne hissettiriyor?

Tabi ki büyük bir sorumluluk hissettiriyor. Seçimi kazanacağımızdan ben ve ekibimin, hiçbir zaman, en ufak bir şüphemiz olmadı. Aslında bizim hem Tepebaşı hem de Odunpazarı belediye başkanlarımızın yaptırdığı anketler de vardı. Ara ara onlardaki değerlendirmeler de geliyordu. Genel merkezin yaptırdığı daha geniş katılımlı anketler de vardı ve bu anketlerden de üç tane sonuç almıştık seçim süresi boyunca hepsinde zaten üst sıradaydık. Ama özellikle son bir ayda ciddi bir yükseliş vardı.

Asıl gerçeği saha söylüyor

Ben hep şunu söylüyordum, telefonla ya da masaüstünde ya da yüz yüze yapılan anketler mi doğru, saha mı doğru bunu seçimin sonucunda göreceğiz diyordum. Sahada daha büyük bir karşılık görüyordum. Arkadaşlarımıza şunu söyledim bakalım anketler mi doğru söylüyor, saha mı doğru söylüyor, bu seçimin sonucunda anlayacağım onu, çünkü kendi adaylığım ile ilgili benim ilk seçim tecrübemdi bu ve gördüm ki saha doğru söylüyormuş. Çünkü sahada o yüzde 13-15 gibi bir farkı görüyordum ben. Bize gelen verilerde ise aramızdaki farkın en yüksek yüzde 8 olacağını gösteriyordu. Bu seçim tecrübem ile söyleyebilirim ki, demek ki anketler bir yere kadar doğruyu söylüyor ama asıl gerçeği söyleyen saha, sahadaki vatandaşın o samimiyeti,  bize gösterdiği teveccüh o gösteriyor.

Kentsel dönüşüm konusunda biz hazırız

Yerel yönetimlerin gündeminde ki ilk konu kentsel dönüşüm. Eskişehir’de bu çalışmalar nasıl ilerleyecek?

Biz hazırız bu konuda. Belediyelerin kentsel dönüşüm konusundaki yetkileri belli. Belediye kanununda tek bir madde var bununla ilgili. Bizim de bu kanun maddesi ile ilgili iki tane dönüşüm bölgemiz var. Çukurçarşı’dan başlayıp Kentpark’a giden mesafede kalan, Porsuk 1 ve 2 diye adlandırdığımız Porsuk civarında kalan bir bölgemiz var ve bir de Gündoğdu bölgemiz var. Asıl afetle ilgili kentsel dönüşüm 6306 sayılı yasaya bağlı ve buradaki tüm yetki de Bakanlığa ait. Bakanlığın da bu konuda iki dönüşüm bölgesi var. Biri Gündoğdu, bizim alan değil burası başka bir alan,  çevre yolu boyunca uzanan alan, biri de meşhur herkesçe bilinen eski küçük sanayinin olduğu yer. Fakat buralarda şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı. Bize ait belediye kanununa göre yaptırdığımız dönüşüm alanlarında gerekli işlemleri tamamladık. Bizimle ilgili her şey bitti. Artık orada yatırımcı ile vatandaş anlaşacak. Diğer Gündoğdu’da bizim dönüşüm bölgemiz ile ilgili de ihalelerin bir kısmına başlamıştık, geri kalanını da hızla devam edeceğiz.

Yatırım programına bile alınmadı

Eskişehir’de seçimden önce, muhalefet parti tarafından, şehir trafiği çok konuşuldu. Fakat Eskişehir’de yıllardır yapılmayan ve ismi ‘ölüm yolu’ olarak adlandırılan ilçe yolları var, bu anlamda yapılan eleştiriler ile ilgili ne söylemek istersiniz? 
Alpu yolu, Seyitgazi yolu, Sarıcakaya yolu bugüne kadar hep ihmal edildi , bu yollar yapılmadı ve çevre yolu… Bizim çevre yolumuz da yapılmadı maalesef. Çevre yolu ile ilgili sorun yıllardır hep dile getirildi ve bu sene yatırım programına bile alınmadı. Fakat biz kuşak yollar dediğimiz yolları yaparak şehre bir nefes aldırmak istiyoruz. Ama bu çevre yolundan vazgeçilsin anlamına gelmiyor, Bakanlık ve Karayolları çevreyolları konusunda ki sorumluluğu artık üstüne alsın ve yapsın. Çünkü trafik yükünü şehir içine de veriyor. Akıllı kavşak akıllı şehircilik teknolojilerini kullanacağız bu dönemde, onlar da trafiği ciddi rahatlatacak.

Eskişehir’i tek bir konuya hapsetmeyeceğiz

Eskişehir öğrenci kenti, sanayi kenti, kültür kenti, tarım kenti ve çok sayıda turist ağırlayan bir kent. Kentin bu şekilde devam etmesi için sizce neler yapılmalı? 

Bizim aslında önümüzdeki dönem için koyduğumuz model tam da bu. Biz ne diyoruz, dengeli kalkınma modeli… Eskişehir’i besleyen, Eskişehir’de öne çıkan pek çok özellik var. Eskişehir’i tek bir konuya hapsetmeyeceğiz. Turizm şehri, sadece turizm demeyeceğiz, sadece sanayi ya da tarım şehri demeyeceğiz, sadece öğrenci kenti demeyeceğiz, bunların hepsi olacak. Şehir bu şekilde dengeli bir biçimde kalkınmış olacak. Böylelikle de şehrin cazibe merkezi olma durumu her zaman devam edecek.

Yılmaz Hocam sadece şehircilik dönüşümü yapmamış

Türkiye’de de farklı bir sonuç oldu ve uzunca bir süre seçim sonuçları konuşulacak gibi duruyor. Eskişehir de seçim sonucu en çok konuşulan illerden. Siz nasıl yorumlarsınız bu sonucu? 

Eskişehir sosyal demokrasinin kalesi gibi görünür ama Eskişehir aslında geçmişte Yılmaz Hoca’dan önce merkez sağın daha güçlü olduğu bir şehirdi. Ama demek ki şehirler sosyo kültürel anlamda, politik anlamda, siyasi anlamda da dönüşebiliyormuş, biz bunu Yılmaz Hocaya bağlıyorduk. Yılmaz Hoca gerçekten bu 25 yılda sadece kentsel bir dönüşüm ya da şehircilik dönüşüm yapmamış aynı zamanda bu şehrin sosyal kültürel ve belki siyasi yapısıyla ilgili de önemli adımlar atmış. 

Pek çok farklı siyasi düşüncedeki kişi bize oy verdi

Konuyu çok siyasete bağlamak istemiyorum ama ben bu seçimde hangi siyasi partiye ait olursa olsun büyük bir teveccüh ve güven gördüm bize karşı bir güven gördüm ve ben biliyorum ki pek çok kişi farklı siyasi düşüncede olmasına rağmen bize oy verdi, gerçek bir Eskişehir ittifakı oluştu. Bu çok büyük bir sorumluluk. Türkiye için de böyle, Türkiye’de de çok güzel bir başarı elde edildi. Bence artık insanlar değişim ve dönüşüm istiyor ve bunu yaparken de size bir vize veriyor, diyor ki al ben sana beş yıl için bir yetki verdim bunu iyi kullan diyor. Biz de bunu çok iyi kullanacağız bundan kimsenin şüphesi olmasın. 

Uyum içinde çalışıp Eskişehir’e hizmet edeceğiz

Seçim sürecinde yıllardır belediye başkanlığı yapan Odunpazarı’nda Kazım Kurt, Tepebaşında Ahmet Ataç vardı sizinle birlikte. Kendinizi bu anlamda ekip olarak şanslı hissediyor musunuz?

Biz o anlamda çok şanslıydık bunu söylemek gerçekten çok önemli. Neden çünkü o gücü hissettirmek önemliydi. İnsanlar artık kavgadan da bıkmış, insanlar uzlaşma bir uyum ahenk gördüğü zaman da bundan etkileniyor. Bizim üçlü olarak yaptığımız programların bile bu seçime ciddi güzel bir mesaj verdiğini düşünüyorum. Bence uyum çok önemli. İki tane büyük merkez ilçemiz var ve şehirdeki en büyük hizmetleri bu belediyelerimizle yapıyoruz. Hem kırsaldaki belediye başkanlarımız hem de merkezdeki belediye başkanlarımızla uyum içinde bu dönemde hizmet edeceğiz. Hatta şunu da açıklıkla söyleyeyim, biz ilçelerde de o partiden bu partiden hiçbir ayrım olamayacak, kırsaldaki 12 ilçe başkanımızla beraber, kendileri de eminim bunu isteyeceklerdir, uyum içinde çalışıp Eskişehir’e hizmet edeceğiz, artık seçim bitti hizmet zamanı.