Yalaz Hatipoğlu’nu eleştirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Kamuoyu araştırmaları ve anketler yapıldıkça, saha sonuçları geldikçe aday beyin paniğinin arttığını görüyoruz. Birlik vakfı üyelerini toplamış kendisine destek vermeleri için adeta çırpınıyor.  Dinlediğiniz üzere burada açıkça Birlik vakfı ve kendilerine yakın olan tüm vakıflara maddi manevi belediyenin kapılarını sonuna kadar açacağını söylüyor.
Gün geçtikçe karşımızdaki aday beyin gerçek yüzünü daha iyi görüyoruz. Açıkça belediyenin maddi ve manevi imkanlarını birlik vakfı gibi vakıflar için seferber edeceğini söylüyor.

Değerli basın mensupları ve değerli Eskişehirliler; bugüne kadar belediyelerimizin bütün kaynakları ve imkanları siz değerli Eskişehirlilere daha iyi bir hizmet vermek için kullanılmıştır. Tam da bu nedenledir ki Eskişehir’de yaşayanlar bunların yönettiği diğer şehirlere göre mutlu, huzurlu ve gururludurlar.

Bunların Eskişehir’e ve Eskişehirlilere hizmet etme gibi bir niyetleri yoktur. Bunlar kendilerine yandaş müteahhit ve çeteleri ve de kendilerine yakın vakıfları zengin etmek için bu görevlere talip oluyorlar”

“Bu suça teşebbüstür”

Yalaz şöyle devam etti;

“Ne demek belediyenin tüm maddi ve manevi imkanlarını vakıflara aktaracağız. Bu suça teşebbüstür. Eskişehirlilerin vergileri ve belediyelerin tüm kaynakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Eskişehirlilerin güzel bir şehirde yaşaması için seferber edilmeye devam edecektir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını vakıflara derneklere ve cemaatlere yedirmedik yedirmeyeceğiz”