Depremzedelerin sevk edildiği illerden biri de Eskişehir oldu. Deprem bölgesinden getirilen vatandaşların il genelindeki hastanelere sevki sağlanıyor. O hastanelerden biri olan Eskişehir Şehir Hastanesi'nde 20 depremzede tedavi altına alınırken, bunlardan 7’sinin yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Depremzedeleri İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge ve Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici'nin yanı sıra, Vali Yardımcısı Okan Leblebicier ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ziyaret etti. 

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, tedavi gören depremzedeler hakkında bilgi verdi.

Son durum hakkında Bilge, “Şu anda Eskişehir Şehir Hastanesi'nde 20 kadar hastamız var. Bunların 7 tanesi yoğun bakımda geriye kalan 13 tanesi serviste. Ayrıca burada gerçekleşen de 2 tane doğumumuz var. Bebeklerimizin durumu iyi. Biraz önce hastalarımızı ziyaret ettik, ihtiyaçlarını sorduk. Bu konuda notlarımızı aldık. Valiliğimizle birlikte koordine olarak bunları çözmek için çalışacağız. Hastaların genel durumları şu anda iyi. Yoğun bakımdaki hastalarımızın biraz daha takibe ihtiyaçları var. Bunlar süreç içerisinde belli olacaklardır. Servisteki hastalarımızın durumları iyi. Deprem sonrası tabi biraz sıkıntıları, üzüntüleri var. Bu konuda elimizden gelen desteği vereceğimizi kendilerine söyledik. Bebeklerimizin de ihtiyaçlarını valiliğimiz kanalıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de desteğiyle gidereceğiz. Hastalarımız yeni geldiği için süreci takip edeceğiz ama en kısa sürede taburcu olacaklarına inandığımız hastalarımız var. Valiliğimiz gelebilecek yeni hastalar için gerekli hazırlıkları yaptı. Şu anda biz fakülte hastanemizle birlikte 3 kamu hastanesi olarak gerekli yoğun bakım ve servis hazırlıklarımızı yaptık. Şu ana kadar gelenler kendi imkânlarıyla gelen hastalarımız. Hemen hemen tamamı burada yakınları olduğu için Eskişehir'e gelenler. Bakanlığımızdan gelen hastalarımız da olursa, onlar için de gerekli hazırlıkları yaptık” dedi.