Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Genç olan yaşım sizi yanıltmasın. Lise yıllarından beri siyasetin içerisindeyim hayatımda hiçbir seçim döneminde ve seçim çalışmasında bu kadar yalan söylenen bir seçim atmosferini daha önce hiç görmedim bununla muhatap olmaz, hiçbir şekilde ciddiye almazdık ama gelinen aşamada olay rakibimizin seçim kampanyasından çıktı. Eskişehirli hemşehrilerimizin aklı ve zekasıyla dalga geçilen bir boyuta evrildi. Eskişehirlilerin aklı ve zekasıyla oynanmaya çalışılmasına asla göz yumamayız”

“Eskişehir’in su kalitesinde bir sorun yok”

İçme ve kullanma suyu ile ilgili konuşan Yalaz, “Eskişehir’in su kalitesinde bir sorun yoktur. Bunu biz söylemiyoruz valiliğin il sağlık müdürlüğünün halk sağlığı laboratuvarı söylüyor. Uzak bir tarihte değil 11.10.2023 tarihinde alınan raporda insani tüketim amaçlı kullanıma uygundur. Raporu alınmıştır. Ama şahıs dikkat buyurunuz valiliğe bağlı kuruma değil, sokaktan topladığı ve muhtemelen kendilerinin hazırladığı broşüre itimat ediyor. Zaten sunucu Mehmet Akif Ersoy’un yüz ifadesinden ve tepkisinden de konunun ne kadar inandırıcılıktan uzak olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu lafları edebilmek için ESKİ’nin kaynakları ne harcamaları ne belediye ile ilişkisi nasıl, bütün bunlardan habersiz olmak gerekiyor. Zaten aday beyin devletin işleyişi hakkında bilgisiz olduğunu görmüştük. ESKİ öyle keyfine göre Belediyeye kaynak aktaramaz”

Çeltik’te Yeniden Refah adayı Altunkalem’den itiraz Çeltik’te Yeniden Refah adayı Altunkalem’den itiraz

“Nasıl bir zihnin fantezisi”

Talat Yalaz şöyle devam etti;

“Hepimiz su bakiyesi bittikten sonra 5 ton suyun hesaba yüklendiğini biliyoruz. Eskişehir’i Ahmet Hakan’ın böyle alay edeceği hale getirmek içinize siniyorsa, siz bilirsiniz. İçine sinmeyen herkes, Ahmet Hakan’a bunları söyletene hesap sormalı. Şehrin sokaklarında bornozla dolaşılması nasıl bir zihnin fantezisidir, benim aklım ermez. Mesele bazılarının bu tür fantezileri olması değil. Bu tür fantezileri olan birinin Büyükşehir adayı olup ulusal kanalda bunları böyle sorumsuzca paylaşabilmesi”

“Çevreyolu bu dönem yatırım planına dahi alınmadı”

CHP İl Başkanı, Hatipoğlu’nun Eskişehir Büyükşehir Adayı Ayşe Ünlüce ile ilgili söylemleri ile ilgili olarak ise, “Aday Bey, ÇED nedir, hangi kurumların ne tür sorumlulukları ve yetkileri vardır, bilmiyor. Devletin, çeşitli devlet kurumlarının ve belediyelerin sorumlulukları nedir, yetkileri nedir bilmeden konuşuyor. Rakibi hakkında pervasızca ithamda bulunmaktan çekinmiyor. Çevre yolunun yapılması konusunda; yapılması gerektiğini söylemekten dilimizde tüy bitti, her zaman yapılması gerektiğini savunduk. Bir önceki dönem hükümetin yatırım planında olan çevreyolu bu dönem yatırım planına dahi alınmamıştır. İktidar milletvekili olan sayın aday bunun en temel sorunlarından birisidir. Bu sorumluluğunu kimsenin üzerine yıkmaya çalışmasın illa birilerinin üzerine yıkacaksa saraya gidebilir”

“Önergelerimizi iktidar partisi ve ortağı reddetti”

Hükümetin politikaları yüzünden TOKİ kaynaklı mağdur olanlar olduğunu belirten Yalaz, “Sanki onları mağdur eden başkasıymış da Hükümet onlara çözüm arıyormuş zannedersiniz değil mi! Öyle olmadı. Hükümet mağdur etti. Burada iddia edildiğinin aksine, TOKİ mağdurlarının problemlerini çözmeye yönelik bir girişim, bir çaba yok. Hatta bu konuda verilen önergelerimizi de aday beyin transfer olduğu iktidar partisi ve ortağı reddetti ve reddetmekte”

“Hastane kayıtlarına dakikasında ulaşabilirler”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile Şehir Hastanesi’nde karşılaştığını söyleyen Hatipoğlu’na seslenen Yalaz, “Söylenecek söz yok. Böyle bir şey olmamış ama herkesin önünde olmuş gibi anlatmak, aday beyimize tuhaf görünmüyor. Devletin bütün imkanları ellerinde hastane kayıtlarına dakikasında ulaşabilirler. Tek bir söylediği bile inanılır değil. Sevgili Eskişehirliler, şehir yönetmek hele de Eskişehir gibi bir şehri yönetmek her şeyden önce doğruluk ve dürüstlük gerektirir. Eskişehir bu seçimde doğrulukları ve dürüstlükleri ile vizyonları ve misyonları ile Eskişehir’e hizmet aşkı ve Eskişehir sevdalarıyla ön planda olan başkan adaylarımız ile siyasi ve belediyesel birikimi olmadığı gibi gerçek dışı bilgiler ile Eskişehir ve Eskişehirlileri ulusal çapta alay konusu etmeye çalışan bir aday arasında seçim yapacaktır. Eskişehirlilerin aklı ile dalga geçilmesini içimize sindiremediğimiz için böyle bir basın toplantısı yapma gereğini duyduk. Eskişehirlilerin her şeyin farkında olduğunu biliyoruz 31 Mart’ta doğrulukları ile dürüstlükleri ile belediyecilik deneyimleri ile tüm Eskişehir’in başkanları olacak olan adaylarımızı seçip 1 Nisan’dan itibaren her zaman olduğu gibi bu şehirde mutlu, huzurlu ve güvenli şekilde yaşamaya devam edeceğiz”