alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de kadınlara haklarını anlattılar

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı halk merkezlerinde kadınlarla bir araya geldi. Gerçekleştirilen seminerlerde şiddet ve türlerinden, kadınlara kaldırılmak istenen İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun maddesi ve şiddete uğrayan kadınların ne yapması gerektiğine kadar birçok konu konuşuldu. Seminerler Kasım Ayı boyunca devam edecek.

Yaşam 05.11.2019, 13:19 06.11.2019, 16:56 ABONE OL: google news
Eskişehir'de kadınlara haklarını anlattılar

Odunpazarı Belediyesi, demokratik kitle örgütleri ile birlikte çalışmalarına devam ediyor. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde Eskişehirli Kadınlar ile bir araya gelerek, kadınlara haklarını anlatıyor. Odunpazarı Belediyesi Halk Merkezlerinde gerçekleştirilen seminerlere Av. Heval Yıldız Karasu ve Av. Neriman Ersin konuşmacı olarak katıldı. İlk olarak Orhangazi ve Karapınar Halk Merkezlerinde düzenlenen seminere kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Orhangazi Halk Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere Av. Neriman Ersin; Karapınar Halk Merkezi’ne de Av. Heval Yıldız Karasu konuşmacı olarak katıldı. Kadınlara kaldırılmak istenen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun maddesini ve İstanbul Sözleşmesi’ni anlatan avukatlar, 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesinin kadınların geleceği için çok önemli olduğunu söyledi. Kadınların her ikisinin de kaldırılmaması için bir araya gelerek mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan avukatlar, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. İstanbul Sözleşmesi olarak kısaltılan sözleşmenin, devletlere kadınları her türlü şiddete karşı korumak, ayrımcılığın önüne geçmek ve kadınların güçlendirilmesi yoluyla eşitliğin sağlanması bakımından yükümlülükler yüklediğini belirten Karasu ve Ersin, Türkiye’nin bu uluslararası sözleşmeyi imzalayan ilk ülkelerden olduğunu belirtti. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ ANLATTILAR: Karasu ve Ersin, “Bu sözleşme devletlere Şiddet eşitsizlikten doğar, eşitsizliği beslersen şiddeti de beslersin. Şiddet toplumsal bir sorundur, toplumsal dönüşümle çözülür. Şiddetle mücadele için bütünlüklü bir sistem kur. Gelenek, töre, din ya da ‘namus’ gibi şeyleri şiddetin gerekçesi olarak görme. Herhangi bir şiddet karşısında müracaatta bulunan kadının işlemler sırasında karşısına çıkan polisinden savcısına, hakimine kadar uzanan tim aşamalardaki kadrolarının şiddetin önlenmesi ve tespit edilmesi, kadın erkek eğitliği gibi konularda eğitilmesini sağla, diyor” dedi. 

“6284 SAYILI KANUN KADINLARI, ÇOCUKLARI, AİLE BİREYLERİNİ KORUMAK VE ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN”: 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun maddesinin şiddete karşı kadınları, çocukları, aile bireylerini korumak ve şiddeti önlemek için olduğunu vurgulayan Karasu ve Ersin, “Bu kanun kapsamında şiddete uğramanız halinde kendiniz ve çocuklarınız için sığınma evine yerleştirme talep edebilirsiniz. Hayati tehlikeniz olduğunu düşünüyorsanız geçici koruma talep edebilirsiniz, şiddet uygulayanın evinize, iş yerinize gelişi engellenebilir; size telefon, mail veya sosyal medya aracılığıyla ulaşması engellenebilir. Şiddet uygulayan kişi bir bağımlıysa tedavi edilmesi ve bu maddelerin etkisindeyken sizden uzak durması sağlanabilir. İş yerinizin değiştirilmesi, adresinizin saklanması, kimlik bilgilerinizin değiştirilmesi, geçici tedbir ve velayet nafakası ödenmesinin sağlanması, sigortanız yoksa prim borcunuz varsa dahi koruma kararınız oldukça sağlık hizmetlerinden sigorta kapsamında yararlanabilirsiniz” diye konuştu.  

“YAN YANA GELEREK, ŞİDDETE KARŞI SESSİZ KALMAYACAĞIZ”: Kadınlara şiddet ve türlerini anlatan Karasu ve Ersin, şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan kadınların kendilerine en yakın karakol, Şiddet Önleme Ve İzleme Merkezi, Cumhuriyet Başsavcılıkları, kaymakamlık-valilik ve Aile Mahkemesine başvurabileceğini kaydetti.  Bu yasa ve sözleşmelerin kadınların korunması konusunda tek başına yeterli olmadığının altını çizen Ersin ve Karasu, kadın dayanışmasının ilmek ilmek örülmesi gerektiğini vurguladı. Kadınlar bir araya gelmedikçe şiddetsiz daha güzel bir dünyada yaşama talebinin hayat bulmadığına dikkat çeken Ersin ve Karasu, “Gücümüzü birbirimizden alarak, yan yana gelerek, şiddete karşı sessiz kalmayacağız” dedi. 

KASIM AYI BOYUNCA DEVAM EDECEK: Kadına yönelik şiddetin önlemesi için gerçekleştirilen bu seminerler Kasım Ayı boyunca Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı halk merkezlerinde devam edecek. 6 Kasım Çarşamba Günü saat 10.00’da Ihlamurkent Mahallesi Hüsamettin Cindoruk Halk Merkezi’nde gerçekleştirilecek seminerler; “7 Kasım Perşembe Günü 11.00’de Büyükdere Halk Merkezi; 8 Kasım Cuma Günü 13.00’de Kırmızıtoprak Mahallesi Orhan Oğuz Halk Merkezi ve Gökmeydan Halk Merkezi;  11 Kasım Pazartesi Günü 14.00’de Emek Mahallesi Amigo Orhan Halk Merkezi, 14 Kasım 13.00’de Emek Mahallesi Halk Merkezi; 15 Kasım Cuma Günü saat 14.00’de 71 Evler Mahallesi Aydın Arat Halk Merkezi ve saat 14.00’de Vadişehir Mahallesi Prof. Dr. Türkan Saylan Halk Merkezi; 20 Kasım Çarşamba Günü saat 10.00’da OMEK, 22 Kasım Cuma Günü saat 10.00’da 75. Yıl Mahallesi Selami Vardar Halk Merkezi; 27 Kasım Çarşamba Günü saat 14.00’de Emek Mahallesi Amigo Orhan Halk Merkezi; 28 Kasım Perşembe Günü saat 14.00’de 71 Evler Mahallesi Aydın Arat Halk Merkezi; 29 Kasım Cuma Günü saat 14.00’de Erenköy Mahallesi Sezai Aksoy Halk Merkezi”nde devam edecek. 
 

Yorumlar (0)
banner962
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:43
Öğle 13:09
İkindi 17:04
Akşam 20:26
Yatsı 22:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@