alexa

banner912

banner766

Öğrenmenin yaşı yok

Eskişehir'de yaşayan demir ustası Metin Öztürk, hurda malzemelerle yaptığı heykelleriyle adını duyuran Cem Özkan ile tanışınca 56 yaşından sonra metal heykel yapmaya başladı. Öztürk "Öğrenmenin yaşı yok" deyiminin bir kez daha kanıtladı.

Yaşam 25.11.2017, 11:42 26.11.2017, 20:07 ABONE OL: google news
Öğrenmenin yaşı yok

Deniz Açık, AA | Eskişehir

Metin Öztürk, yaklaşık 7 bin parça hurda metal kullanarak yaptığı bir ton ağırlığındaki at heykeliyle adını duyuran Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü 3. sınıf öğrencisi Cem Özkan ile tanışınca 56 yaşından sonra metalden heykel yapmaya başladı.

Yukarısöğütönü Mahallesi'ndeki atölyesinde fuarlarda, iş yerlerinde seramikleri ve mermerleri sergilemek için kurulan demir stantları yapan, bir çocuk ve torun sahibi Öztürk, yaklaşık 1,5 yıl önce Cem Özkan ile tanıştı.

Öztürk, hurda metalden heykeller yapan Özkan'ın atölyesinde çalışması için ona imkan sağladı. Genç heykeltıraşa yardımcı olan Öztürk, Özkan'ın teşvikiyle metalden heykel yapmaya yöneldi.

Cem Özkan'ın bir sergi için şehir dışında bulunmasını fırsat bilen Metin Öztürk, iki gün içinde metalden 1,5 metre boyunda aslan heykeli yaparak bu konuda hünerli olduğunu gösterdi.

Öztürk, utana sıkıla yaptığı aslan heykelinde başarılı olduğunu görünce, bu yolda ilerlemek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Metin Öztürk,  fuarlarda ve iş yerlerinde seramikleri ve mermerleri sergilemek için kurulan demir stantları yaptığını söyledi.

Bir arkadaşının aracılığıyla 1,5 yıl önce yaptığı hurda heykellerle adını duyuran Cem Özkan ile tanıştığını ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Kendisini de çok sevdim. Metalden heykel yapmak istediğini söyledi, ben de ona atölyemi açtım. Onun güzel eserler ortaya çıkartması beni de teşvik etti. Kendisi de 'Ağabey sen de başla.' dedi. Bir türlü cesaret edip başlayamamıştım. Cem'in 8-12 Kasım'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda sergi açmaya gittiği dönemde ilk heykelimi utana sıkıla yaptım. İlk eserim de hurda metalden aslan heykeli. İki gün içinde yanımda kimse yokken ortaya çıkarttım. Cem'e gösterdiğimde de çok beğendi. 20 yıllık demir ustasıyken farklı bir uğraşa girdim. Bundan sonra daha da büyük eserler yapmayı planlıyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@