Günay: Esnaf ayakta durmakta güçlük çekiyor Günay: Esnaf ayakta durmakta güçlük çekiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre, lokanta kafe ve pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için KDV’yi yüzde 10, alkollü içeceklerde yüzde 20 şeklinde hesaplayacak.

Vatandaşın sırtına artı yüzde 9 maliyet bindi

Bilen yeni kararı değerlendirdiği açıklamasında, “Oturma yeri olan lokantalarda geçmişte zaten yüzde 8’den 10’ a çıkarılmıştı KDV oranları. Alkollü içecekleri de yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkartmıştı. Şimdi Gel-al, paket servisi hizmetlerimiz yüzde 1 ile çıkış yapıyorduk. Tabi bazı suistimal edenler de oldu sektörde. Ticaret Bakanlığı denetlemek kolay diye yüzde 1’i de 10’a çıkardı. Bu ne demek, bu vatandaşın sırtına artı yüzde 9 daha ekstra maliyet binmesi demektir. Biz bunu onaylamıyoruz” diye konuştu. 

Biz KDV’lerin düşürülmesini umuyorduk

Bilen şu şekilde devam etti, “Biz KDV’lerin düşürülmesini umuyorduk , Ticaret Bakanlığı biraz esnafı desteklesin, şu sıkıntılı süreçte biraz rahatlatır diye düşünüyorduk. Ama ekstra bir yük bindi şu an. Yük bizim sırtımızda ancak dolaylı olarak vatandaşın sırtında tabi çünkü biz bunu vatandaşa yansıtmak zorunda kalacağız. Bizim başka çaremiz yok. Maliyet hesapları çıkartırken bunları mutlaka yansıtmak zorunda kalacağız”

Vergiler ücretli ve tüketicinin üzerinde

Vergi toplama sisteminin tamamen değişmesi gerektiğini kaydeden Bilen, “Aslında Türkiye’de vergi toplama sistemi yanlış. Vergi toplama sistemi ücretlinin ve tüketicinin üzerinden toplanıyor. Halbuki burada vergi toplama sistemi tamamen değişmeli. Üreticiden vergi toplanmalı, işin mutfağından. Vatandaştan ve ücretliden vergi toplama sistemi suistimallere açık. Ne kadar yükseltirlerse yükseltsinler suistimaller de oluyor. Ama üreticileri, fabrikaları denetlemiş olsalar daha düzenli vergi toplamış olur Devlet ve vatandaşa da bu kadar enflasyon yansımaz ve bu kadar suistimaller olmaz” şeklinde konuştu.