Eskişehir'i de sallayan Gemlik merkezli deprem sonrası yeni uyarı Eskişehir'i de sallayan Gemlik merkezli deprem sonrası yeni uyarı

Başkan Yener, "Seçim sürecinin başlayacağı 1 Ekim'den itibaren biz, YSK olarak, seçmen listelerini Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinden alacağız. Kanun gereği, 1 Ocak'ta başlayacak seçim programıyla birlikte listelerin ilanı ve bunun ardından gerçekleştirilecek süreçleri paylaşacağımız genelgeleri kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

YSK Başkanı, elektronik oylama sistemine ilişkin de önemli noktalara değindi. Mevcut yasal düzenlemenin yurtdışındaki seçmenler için uygulanabilir olduğunu belirtti.

Ahmet Yener, sözlerine şu şekilde devam etti;

"Yurt içinde henüz böyle bir düzenleme mevcut değil. Bu mesele, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündeminde olmalı. Gelecekte Türkiye'de de kesin bir tarih vermek mümkün olmasa da elektronik oylama sistemine geçilecektir. Yasal düzenlemenin pilot uygulaması belki yapılır. Biz, bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversiteler, odalar ve bilgi teknolojisi uzmanlarından görüş alıp yol haritamızı çizmeyi planlıyoruz”