Eskişehir’in beş dönem büyükşehir belediye başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 26 Ocak 2024’te, Sözcü Medya Grubu Ankara Temsilcisi gazeteci Saygı Öztürk’e ağzı kapalı bir zarf verdi. Büyükerşen bu zarfın 14 Mart’tan önce açılmamasını rica etti. Büyükerşen zarfın üzerine “Sevgili Saygı Öztürk kardeşime, 14 Mart günü bu zarf açılacak” notunu da düştü. 

Kamuoyunda büyük merak uyandıran zarf Saygı Öztürk tarafından açıldı. İçinden “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kısa Tarihçesi” başlıklı yazı, değişik açılardan çekilmiş cami fotoğrafları ve caminin giriş kapısının üzerinde ‘Oku’ yazısının altında Büyükerşen fotoğrafı çıktı. 

Saygı Öztürk, Büyükerşen’in zarfının içinde yer alan mesajları şu şekilde paylaştı;

“Büyükerşen, 86 yaşında. 1 Nisan’da belediye başkanlığı sona erecek. Ancak gidene kadar tamamlamak istediği heykeller var. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Annelerimize ve Kadınlarımıza Saygı ve Şükran Anıtı’nın açılışını yaptı. Bu ay içinde şehitlerimiz için ‘Anıtpark’ı tamamlayıp açılışını yapmak istiyor. Bir kadın, mezarın başında ağlıyor. Anıtın bulunduğu yerde Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitleri için yazdığı şiirden “Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın” satırı yer alıyor. Büyükerşen, şehitlerimize olan saygısını ve onlara başkan olarak son görevini bu anıtla yerine getirmiş olacak. Burası aynı zamanda yeni şehitlik olacak”

Son eseri 100. Yıl Camisi

“Belediye Başkanlığı görevimdeki son yatırımlarımı da ‘Annelerimize ve tüm Kadınlarımıza Saygı ve Şükran Anıtı’, ‘Şehitler Anıtı’ ile ‘100. Yıl Cami Tesisleri’ olarak tamamlayarak, huzurla kendi köşeme çekiliyorum.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘100. Yıl Camisi ve Tesisleri’ projesi belediyenin kadın mimarlarından Simge Battal tarafından hazırlandı. İhalesi yapılan projenin inşaatı, Ankara’da faaliyet gösteren Serdal Aksoy İnşaat A.Ş. tarafından tamamlandı. Belediye mühendisleri ile Park ve Bahçeler, Yapım ve Bakım Atölyeleri emekçilerinin destekleri ile de son halini aldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin, semt camilerinin birden fazla cenazesi olduğunda yetersiz kalması nedeniyle, gruplar halinde cenaze namazlarının kılınabileceği, geniş alanlı cami ihtiyacını göz önünde bulundurduk”

Milletvekili Süllü: Dökmeci’ye mazbatası ivedilikle teslim edilmelidir Milletvekili Süllü: Dökmeci’ye mazbatası ivedilikle teslim edilmelidir

Efsane başkanın Eskişehirlilere son eseri 100. Yıl Camisi ve Şehitler Anıtı oldu.

Hesabını kuruşu kuruşuna verdi

“Asri Mezarlık ana girişinde çoklu cenaze namazlarının rahatlıkla kılınabileceği, çevresi ile 15.625 metrekarelik kapalı ve yarı açık cenaze meydanı, kadınlar ve erkekler için gasilhaneler, morg hizmetleri, abdesthaneler, ikramların yapılabileceği taziye salonu, idari bina, tuvaletler, peyzaj alanları, cenaze araçları için kapalı ve açık otoparklar, otomobil ve otobüsler için park alanlarının da içinde yer aldığı, bütün cenaze hizmetlerinin bir arada yürütüleceği, modern hizmet tesisleri yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi yatırım programında yer alan projeye, halktan da çeşitli ihtiyaçlara katkıda bulunanların vefat eden yakınları için seçimler sonrası bir mevlit okutulmasını planladık.

Yıl Camisi Tesislerinin 2023 Yılı Harcama Tutarı: 2 milyon 38 bin 431 TL, Toplam Harcama Tutarı ise 30 milyon 352 bin 182 TL’yi buldu. 100. Yıl Camisi ve Hizmet Tesisleri Altyapı ve Çevre Düzenlemeleri Yapım İşlerinin Proje Harcamaları tutarı ise 8 milyon 886 bin 739 TL’dir”

Yılmaz Büyükerşen caminin girişine Allah’ın ilk emrini yazdırdı.

Allah’ın ilk emrini hatırlattım

“Camide ilk cuma namazına CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katılacak. Büyükerşen, cami kapısının üzerine “OKU” yazdırtmış. “Niçin?” diye sorduğumda “Allah’ın ilk emri OKU’dur. İnsanlarımız okusun ki kulaktan dolma bilgilere inanmasınlar. Caminin girişinin üzerine OKU yazdırarak, insanlara Allah’ın ilk emrini hatırlattım” dedi.

Yılmaz Hocamıza hizmetlerinden dolayı yurttaş olarak teşekkür ediyorum, sağlıklar, esenlikler diliyorum.”

Büyükerşen kapalı zarfı Sözcü Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e böyle teslim etmişti.