Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen AK Parti’nin Eskişehir ilçeleri aday tanıtım toplantısında Sarıcakaya belediye başkan adayının açıklanmaması soru işaretlerine neden olmuştu. Halk TV’de canlı yayınında konuşan Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, Doç. Dr. Can Kakışım’ın ‘Sarıcakaya’ sorusunu yanıtladı.

İdeapolitik Enstitü Direktörü Doç Dr. Can Kakışım’ın “Sayın Erdoğan Eskişehir’de 13 ilçenin adayını açıkladı. Sarıcakaya ilçesinin adayını açıklamadı. Sarıcakaya’da Yeniden Refah Partisi’nin adayı Faruk Güler’in destekleneceği ve o yüzden açıklanmadığı söylendi. Bu da Yeniden Refah ile AK Parti arasında bir iş birliğinin olabileceğine dair bir done olarak yorumlandı. Bu doğru mudur?” sorusuna Suat Kılıç şu şekilde cevap verdi;

“Spesifik gelişmeyle ilgili çok net bir değerlendirme ifade edemeyeceğim ama Yeniden Refah Partisi’nin Eskişehir bir büyükşehir belediye başkan adayı arayışı var. Ve hatta şunu ifade edebilirim; bu görüşme için Eskişehir’e bizzat ben gittim. Diğer iller bazında büyükşehirde aday çıkarmayalım Sarıcakaya bize kalsın gibi bir talep içinde olduğumuzu doğrusu düşünmüyorum. Böyle bir irade bir inisiyatif yerel aktörler arasında görüşüldüyse buna da genel merkez olarak henüz biz tanıklık etmedik. Yeniden Refah Partisi Eskişehir’de büyükşehir belediye başkan adayını çıkaracaktır. Bunu net ifade edebilirim. Sarıcakaya’daki oy bizim Eskişehir’deki oyumuzun bir karşılığı değil. Eskişehir’in çok farklı bir demografik yapısı var. Eskişehir’de merkez Odunpazarı ve Tepebaşı Sivrihisarla birlikte toplam nüfusun yüzde 90’ını barındırıyor. Dolayısıyla Eskişehir’in diğer ilçelerinde nüfus ve seçmen sayısı bir hayli düşük AK Parti’nin Eskişehir merkezde desteğe ihtiyacı olduğunu biliyorum. Ama bizim arzumuz büyükşehir belediye başkan adayımızı çıkarmak ve müstakilen Eskişehir’de yarışa katılmaktır”

Zafer Partisi lideri Eskişehir’e geliyor Zafer Partisi lideri Eskişehir’e geliyor

Suat Kılıç, Can Kakışım’ın “AK Parti’nin neden Sarıcakaya’da aday çıkarmadığı cevaplanması gereken bir soru” yorumu için ise “AK Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayı iş adamı olmasından dolayı olabilir. AK Parti’nin Eskişehir Büyükşehir adayının esnaflıktan kaynaklı tüccarlıktan kaynaklı böyle bir mizanpaj arzusu olabilir. Cevabımızın, tepkimizin, yaklaşımımızın ne olacağı önümüzdeki günlerde görülür” ifadelerini kullandı.