Eskişehir'deki eczaneler de eczacıları ve hastaları zor durumda bırakan ilaç krizini yaşamaya başladı. Çoğu eczane, ilaç tedarikini sağlayamadığı için raflarını yenileyemedi. Kriz hastaların da ilaç ihtiyaçlarını karşılayamamalarına neden oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile ilaç fiyatlandırmasındaki Euro kuru yükseltilmişti.

Eskişehir'de yaşayan vatandaşlar, doktorunun yazdığı bazı ilaçları birçok eczanede bulamıyor. Muadili olan ilaç da doktorun reçetesine uygun olmadığı için vatandaş isyan ediyor. Sağlık sisteminin böyle işlememesi gerektiğini belirten vatandaşlar, ilaçların zamlı fiyatları beklemek zorunda kalmamaları gerektiğini dile getiriyor. İhtiyaçları olan ilaçları alamayan vatandaşlar, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söylüyor.

Eskişehir Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Çelik, ilaçlara zam yapılacağının önceden açıklanmasının büyük bir soruna yol açtığını belirtti. Basit bir ağrı kesici bile alırken depodan sınırlı miktarda alabildiklerini ifade eden Çelik, bu durumun büyük bir problem olduğunu vurguladı.

Kredi yok borçlanma yok! Eskişehir’de sayısı 18’e çıkıyor Kredi yok borçlanma yok! Eskişehir’de sayısı 18’e çıkıyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan da kararın yürürlüğe girmesinin 25 Aralık olarak belirlenmesi nedeniyle ilaç akışının azaldığını belirtti. 10 gün boyunca eczacıların ne yapacaklarını düşündüğünü ifade eden Saydan, ilaçların erişilebilir ve bulunabilir olmasının önemli olduğunu vurguladı. Aksi halde birçok hayati öneme sahip ilacın piyasada bulunamayacağını belirtti.