Yeni yıl ile birlikte otomobil markaları fiyat listelerini güncelleyeceğini duyurdu. Sıfır otomobil fiyatlarına yüzde 4 civarında zam bekleniyor.

Ülkemizde otomobile erişim her geçen gün zorlaşmaya devam ediyor. Geçen yıl 2-3 kat artan otomobil fiyatlarına 2023 yılı itibariyle yeni zam göründü. Otomobil markaları internet siteleri üzerinden fiyat listelerini güncellemeye başlayacağını duyurdu.

Edinilen bilgiye göre sıfır araçlara ortalama yüzde 4 yeni zam bekleniyor.

Eskişehir'de dev yatırım! Kurulu kapasitesini 2 buçuk kat artıracak Eskişehir'de dev yatırım! Kurulu kapasitesini 2 buçuk kat artıracak

Bayilere 2023 model otomobillerin gelmesiyle yeni araçların ne kadar zamlanacağı ise listelerin açıklanmasıyla belli olacak.

Birçok marka yoğun talepten dolayı ocak ayında gelecek araçların listesini 'fiyat garantisi vermeden' satışa açmıştı. Hatta zam endişesi ve talepteki artıştan dolayı Türkiye'ye gelen sıfır araçlar daha gemideyken satılmaya başlamıştı.

İkinci el araç fiyatları yükselişte

Uzun bir süre hareketsiz devam eden ikinci el otomobil piyasası yılbaşı öncesi hareketlenmişti. İkinci el araçlara artan talep nedeniyle ortalama yüzde 20 bandında fiyat artışı yaşandı. Galericiler zam gelecek korkusuyla ikinci el otomobil piyasasının hareketli günler geçirdiğini ifade etmişti.