Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini açıkladı.

CHP ve Zafer Partisi arasında varılan protokol de kamuoyuna açıklandı. Protokolde Kılıçdaroğlu ve Özdağ’ın üzerinde anlaştığı yedi temel ilke sıralandı.

Yetkisi vardı, yetkiyi yerine getirdi

Bu anlaşmayı ve protokolü değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi:

Sayın Kılıçdaroğlu ile Sayın Özdağ’ın imzasının olduğu bir metin yayımlandı. O metinde bizleri rahatsız edecek bir şey yok.

Ama iki siyasi partinin genel başkanları olarak yayımlandı. Millet İttifakı’nın ortaya koyduğu çeşitli mutabakat metinleri var, onlarla ters düşen bir madde yok içinde. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yetkisi vardı, o yetkiyi yerine getirdi. Hayırlı uğurlu olsun.

Herhangi bir yorumum yok

Akşener, bir gazetecinin, Zafer Partisi’ne verilen bakanlıklarla ilgili sorusu üzerine ise şu açıklamayı yaptı:

Herhangi bir yorumum yok. Biz henüz bakanlıklar konusunu hiçbir şekilde, Millet İttifakı’nın bileşenleri olarak, bir araya gelip konuşmadık. Ama bildiğim bir şey var. Seçimlere biz iki parti ayrı ayrı olarak girdik. Alınan oy ve milletvekili sayısına göre önce CHP sonra İYİ Parti seçimden sonra bu konuda görevlendirmeler yapılacak.

Saygı duyuyorum

Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanının ve parti kurullarının vereceği bir karardır. Ona da saygı duyuyorum. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı üzerinden Sayın Özdağ, öyle bir görevlendirme Sayın Kılıçdaroğlu başından itibaren yapmışsa, dediğim gibi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak verdiği bir karardır. Ben ona saygı duyuyorum.

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı


Seçim çalışmalarını sürdüren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Esenler’de partisinin seçim irtibat bürosunu ziyaret etti. Akşener daha sonra toplanan vatandaşlara hitap etti.

Mesele Erdoğan meselesi değil

Seçimin referandum gibi olacağını belirten Akşener, şöyle konuştu: “Seçim 0-0 başlanıyor ve Pazar günü bu seçimi alacağız. Çünkü mesele Sayın Erdoğan meselesi değil, mesele gerçekten bu sistem meselesi. 82 puan almış oğlun ya da kızın, bu sistem sebebiyle mülakatta elenip, komşunun 54 puan almış oğlu veya kızı atanıyorsa burada bir problem var demektir.

Kaymakamların, belediye başkanlarının, rektörlerin, valilerin ve dekanların özel kalemine bir aylığına bir genç konulup bir ay sonra Türkiye'nin en prestijli makamlarına bu gençler atanıyorsa bu sistemde sorun var demektir.

Bu sistemi değiştireceğiz

Gencecik çocuklar, parasını tahmin edemeyeceğimiz pahalılıkta arabalara biniyor, buna karşılık senin çocukların iş bulamadan açlık sınırında yaşıyorsa bu sistemde bir problem var demektir. Bu sistemin değişmesi, hukuk üstünlüğü için insanların kavgasının önüne geçmek için bu seçimde Sayın Kılıçdaroğlu'na hep birlikte oyumuzu vereceğiz ve bu sistemi değiştireceğiz.

Terör örgütleriyle masaya oturmayacağından eminim

Ben Sayın Kılıçdaroğlu'nun kul hakkına el uzatmayacağına kefilim. Haram yemeyeceğine eminim ve kefilim. Hem FETÖ hem PKK hem Hizbullah gibi örgütlere terör örgütü diyor, diyoruz ve bundan eminim, masaya oturmayacağından eminim. Bu ülkenin çocuklarının, gençlerinin rahat nefes alması için bir oyunuzu mutlaka sandığa gidip ailenizle birlikte Sayın Kılıçdaroğlu'na oy vermenizi sizden rica ediyorum.