Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Eskişehir’e gelerek TÜİK’in açıkladığı rakamlar ve maaş zamlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Genel Başkan Balık, “TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir” dedi.

Emekli promosyonu almak isteyenlere büyük şok Emekli promosyonu almak isteyenlere büyük şok

Eğitim İş Şube binasında gazetecilere açıklamada bulunan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık,  TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı oranlarına göre aylık yüzde 2,98, beş aylık yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış yaşandığını, açıklanan enflasyon oranlarının  son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

"Enflasyonu gizleyemeyecek"

TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamlarının da hayal ürününden başka bir şey olmadığını vurgulayan Balık, “AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir. Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir. AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir” dedi. 

"İşsizlik sorununu çözmeli" 

Balık, “AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir. AKP iktidarının akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir. AKP iktidarı acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir” şeklinde konuştu.