Araç muayene ücretlerine Ocak 2024'te yüzde 60 oranında zam yapılacağı iddiaları, araç sahiplerini harekete geçirdi. TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından her yıl belirlenen araç muayene ücretlerinin önümüzdeki yıl rekor bir artışa tabi tutulacağı haberlerinin basına sızması üzerine, muayene yaptırma süresi dolan çok sayıda araç sahibi, zamdan önce işlemlerini tamamlamak için harekete geçti.

Özellikle egzoz muayene ücreti ile TÜVTÜRK araç muayene ücretinde yüzde 60 oranında bir artış yaşanacak olması, araç sahiplerinin cüzdanını da vuracak gibi görünüyor. Ayrıca bu zam, çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretlere de uygulanacak.

Yeni bir yıla girmeden önce ekonomik olarak zaten zor bir dönemden geçen araç sahiplerinin, bu artışla bir kez daha zor duruma düşmesi bekleniyor. Önümüzdeki dönemde araç muayene ücretlerine yapılacak olası zam ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Yatırımcının elinde kaldı! Kuyumcular bile almıyor Yatırımcının elinde kaldı! Kuyumcular bile almıyor

Böyle bir zam durumunda, araç muayene ücretlerinin 2024 yılında motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktör için 920,16 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 1.808,88 TL ve otobüs, kamyon, tanker ve çekici için ise 2.445,12 TL olması bekleniyor.

Bu gelişme, özellikle dar ve sabit gelire sahip araç sahipleri için büyük bir yük oluşturacak gibi görünüyor. Bu nedenle araç sahiplerinin, muayene süresi dolan araçlarını en kısa sürede yaptırmaları önem taşıyor.