Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “24 Temmuz Basın Bayramı” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Sarıcakaya ve Mihalgazi'de sinema buluşması Sarıcakaya ve Mihalgazi'de sinema buluşması

Basından sansürün kaldırılışının üzerinden 114 yıl geçtiğini hatırlatan Başkan Büyükerşen mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür ağır suçlardan biri sayılmıştır. Bu nedenle 24 Temmuz ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Basın meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı; toplumda basına güvenin artırması, toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencelerinden biri olmasının yanında, kamuoyunun yanlış bilgilerle yönlendirilmesinin de önüne geçecektir. 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ sözü akıllardan hiç çıkmamalıdır. Dünyanın en zor ve sorumluluk isteyen mesleklerinden biri olan gazeteciliği, tarafsız ve özgürce yerine getirmeye çalışan ülkemizdeki ve şehrimizdeki tüm basın emekçilerine sansürün hiçbir türlüsünün olmadığı özgür bir gelecek dileklerimi sunuyor, 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum.”