Kurultay salonunda TV100 canlı yayınına katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Kurt, “Öncelikle şunu vurgulamak istiyorum, Sayın Özgür Özel’e kutlu olsun diyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin başında başarılı olacağını düşünüyorum. Farkındaysanız ilk dillendirenlerden biriydim, çünkü partinin yapısı ve yürüyüşü şunu gösteriyordu, biz bu işten yumuşak bir biçimde herkesi onure ederek çıkmak durumundaydık. En uygun aday da Özgür Özel’di bana göre ve bu gerçekleşti. Dün akşam bütün Türkiye gerçekten bir umut yakaladı, bir umudu tazeledik. O nedenle başarılı olacağını düşünüyorum” dedi. 

“Seçimlerden sonra bir yılgınlık vardı”

Değişimin yerel seçimlere nasıl yansıyacağı sorusunu yanıtlayan Kazım Kurt, “Öncelikle örgütü hareketlendirir. Cumhuriyet Halk Partisi tabanında bir canlılık yarattı. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeninde de bir umut yarattı. Dolayısıyla kendisinin de dün akşam ‘seferberlik ilan ediyorum, şu andan itibaren yerel seçim çalışmalarına başlayacağız’ demesi parti örgütünü canlandırır. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinden sonra bir moral bozukluğu vardı, bir yılgınlık, bıkkınlık vardı. Bunu atarız diye düşünüyorum, doğru bir yansıma olur” dedi. 

İYİ Parti Odunpazarı’nda beklenen liste açıklandı İYİ Parti Odunpazarı’nda beklenen liste açıklandı

“Seçmen de değişim istedi”

Kurt seçmenin bu değişimi nasıl karşılayacağı ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi;

“Biz sokakta siyaset yapan politikacılarız. Sokakta bizim duruşumuzdan, giyinişimizden, konuşmamızdan etkileniyor vatandaş. Ve bize de bunun sebeplerini sorarak, sorgulayarak, özellikle çözüm üretmemiz noktasında baskılar yaparak politika yapmamızı sağlıyor. Eskişehir sokaklarında, Eskişehir köylerinde, Eskişehir’de fabrikalarda yapmış olduğum görüşmelerde sade vatandaş da, partili vatandaş da ve partili üyeler de bir değişim ihtiyacı olduğunu hissediyordum ve görüyordum ve onun için de bunu çekinmeden yüksek sesle dillendirdim. Arkamızdan da partinin büyük bir bölümü yürüdü ve sonuçta Türkiye’de belki de ilk defa bir genel başkan kurultayda seçimle değişmiş oldu. Hem parti içi demokrasi hem ülke demokrasisine katkı sunma açısından da avantajlı oldu diye düşünüyorum”