Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşlarına yönelik bir düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade etti. Kendisi, "Düşük maaş alanları destekleyici bir yaklaşım olacak" dedi. Kıdem tazminatı konusunda ise bir çalışmanın bulunmadığını açıkladı.

Yılmaz, "Kıdem tazminatı konusunda geniş çalışan kesimlerini etkileyen konulara hiçbir adım atmamız söz konusu değil. Bu konuda herkesin içi rahat olsun" şeklinde konuştu.

Ekonomist Muhammet Bayram ise emeklilere yıl başında yapılacak düzenlemeye yönelik görüşlerini paylaştı. Bayram, "Enflasyon farkı ile birlikte en az yüzde 40-45 artış bekleniyor. Ancak Ekim ayında bir artış yapılıp yapılmayacağı henüz belirsiz. En düşük emekli maaşının mevcut düzeyde kalması bekleniyor." dedi.

Ekim ayında yine Bayram'ın tahmini doğrultusunda, emekli maaşlarında bir düzenlemenin yapılacağına inandığını belirtti.

Kıdem tazminatı fonu konusunda da konuşan Bayram, "Kıdem tazminatı işçinin bir hakkıdır. İşçi, yıl boyunca çalıştığı için kıdem tazminatını almaya hak kazanır. Bundan sonra kıdem tazminatının kaldırılması girişimi beklemiyorum." dedi.

Eskişehir esnafının da beklediği haber geldi Eskişehir esnafının da beklediği haber geldi

Yıl sonunda beklenen asgari ücret beklentisi hakkında Bayram, "Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, memurlara yüzde 50'lik bir artış olacağını söylemişti. Yıl sonunda yüzde 40-45 arası bir enflasyon bekleniyor. Buradan yola çıkarak, asgari ücretin net 15 bin lira üzerinden başlaması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Bayram ayrıca, asgari ücret çalışanlarının yaşadığı mali güçlüklere de dikkat çekti ve fiili maaşların yoksulluk sınırının altında olduğunun farkında olduğunu belirtti. "Asgari ücretin 15 bin TL psikolojik sınırını aşacağını düşünüyorum" diyerek sözlerini tamamladı.