Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Başkanı Sadık Yurtman, Gediz ilçesindeki Murat Dağı'nda altın çıkarılabilmesi için yapılacak patlatmaların, su kaynaklarını tehdit edeceğini ve bu durumun Eskişehir dahil olmak üzere on şehri susuz bırakabileceği uyarısında bulundu.

Sadık Yurtman, durumu şöyle izah etti;
"ESÇEVDER ve diğer demokratik toplum örgütlerinin yanı sıra kent konseyleri, kamu kurumları ve belediyeler, 2020 yılında Danıştay kararıyla Kütahya'nın Gediz ilçesindeki Karaağaç'tan çıkan Murat Dağı'nda altın arama başvurusunu durdurmuştu. Ancak aynı şirket olan Anadolu Export, tekrar Murat Dağı'nda altın için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yapmıştır."

Bir süre önce işletme sahasının genişletileceği iddia edildi. Yurtman konu hakkında şunları söyledi: 
"Murat Dağı, Türkiye'nin en önemli su rezerv kaynaklarından biri. Şayet Murat Dağı'nda patlatma yapılırsa ve bu oranın ortadan kalkması durumunda, Eskişehir'in yanı sıra Kütahya, Uşak, Bilecik, Adapazarı, Manisa, Denizli, Aydın, İzmir ve Ankara gibi iller, susuz kalabilecek. Bölgenin ormansızlaştırılması ve binlerce kilonun üzerindeki dinamitle birlikte su kaynakları yok olabilir."

Yurtman, ormanlık alanların felakete davetiye çıkardığını belirterek, "Bin 300 hektar ruhsatlı sahası olan şirketin işletme ruhsatı almak istediği ormanlık alanda ilk etapta 212 bin ağaç kesilecek. Bu durum, felaketlere davetiye çıkaran etmenlerden biri olabilir" dedi.

Eskişehir’in komşuları büyükşehir mi oluyor? Eskişehir’in komşuları büyükşehir mi oluyor?

CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Porsuk Çayı'nın öneminden söz ederek, "Porsuk Çayı, kentimizin can damarlarından biri olmasının yanında, en önemli marka değerlerimizden biridir. Ancak bugün, Porsuk Çayı'nın doğduğu yer olan Murat Dağı'nda siyanürle altın aranması için şirketin yeniden ÇED raporu başvurusu yaptığı haberini aldık" ifadelerini kullandı.

Süllü, yapılan başvurunun derhal iptal edilmesi gerektiğini vurgularken, "Murat Dağı'nda altın aranması için tekrar yapılan ÇED başvurusuna derhâl iptal kararı verilmelidir. Bizler yıllardır olduğu gibi bugün de bu mücadelenin yanında olduğumuzu ifade ediyor, Porsuk Çayı için tehlike oluşturacak Murat Dağı altın madenine karşı sonuna kadar kararlılıkla mücadele vereceğimizi ilan ediyoruz" diye konuştu.