Eskişehir’in efsane öğretmenlerinden Sezai Yaşar hayatını kaybetti. Kentte bir dönem Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de görev yapan uçak elektroniği öğretmeni Sezai Yaşar’ın vefatı meslektaşları ve emek verdiği öğrenciler arasında büyük üzüntüye yol açtı.

Sezai Yaşar’ın vefat haberini duyuran Süleyman Sırrı Kabadayı açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürlüğüm döneminde 2010-2019 yılları arasında birlikte çalıştığım, dürüst, çalışkan, güvenilir, özverili, doğruları her yerde her zaman söylemekten çekinmeyen, gerçek bir arkadaş ve dostu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.

Büyükşehir o broşürlerle ilgili suç duyurusunda bulundu Büyükşehir o broşürlerle ilgili suç duyurusunda bulundu

Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi elektronik bölümünü 1980 yılında bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi elektronik bölümünden 1984 yılında mezun olan arkadaşımız Kırıkkale'den sonra Eskişehir Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yaptı. 

1991 yılında kurulan Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk uçak elektroniği öğretmeniydi. Alanı ile ilgili sürekli kendini geliştirme çabası içinde oldu. 

THY ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın havacılık ve yabancı dil kurslarına katıldı. Türkiye’nin ilk uçak elektroniği bakım teknisyenlerinin yetişmesinde büyük katkıları oldu. Okulda çok sayıda Avrupa Birliği hibe projesi yaparak öğrencilerin ve öğretmenlerin yurt dışında deneyim kazanmasını sağladı. MEB tarafından uçak bakım alanı programlarının hazırlanmasında, ders kitapları ve modüllerinin yazılmasında emekli olana kadar görevlendirildi ve bu görevlerini büyük bir özveriyle yürüttü. 

Çok severek, özenle ve disiplinli bir şekilde yaptığı işinde çok sayıda nitelikli uçak bakım teknisyenleri yetiştirdi. Özellikle Okul Müdürlüğüm dönemimde okulun uçak bakım alanında SHY-147 kapsamında tanınan okul statüsü kazanmasında yoğun çaba harcadı. Okulumuzun atölyelerinin donatılmasında, eğitim araçlarının hazırlanmasında çok emek verdi. 

Uçak elektroniği alanında görevlendirilen ancak daha önce bu alanda eğitim almamış elektronik alanı öğretmenlerinin yetiştirilmesinde çok önemli katkıları oldu. Türkiye’de uçak bakım alanı eğitimine en büyük katkısı olan unutulmaz öğretmenimizdendi. 

2019 yılında okuldan ayrılmamdan iki yıl sonra emekli olan kıymetli dostum yaklaşık bir yıldan bu yana rahatsızdı. Erken vefatı ailesini ve sevenlerini derinden üzdü. 

Kederli ailesine ve dostlarına başsağlığı ve sabır dilerim. Çok değerli arkadaşıma Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun”

Sezai Yaşar’ın cenazesi 14 Ocak 2024 Pazar günü ikindi namazı sonrasında Osmangazi Mahallesi’nde TÜRASAŞ lojmanları karşısında bulunan Cevdet Duru Cami’de kılınacak cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedilecek.