Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Suat Er, esnafların kredi başvurularının aşırı arttığına dikkat çekerek, “Uzun süredir burada görev yaptığım için söylüyorum, böyle bir müracaat böyle bir talep ben daha önce görmedim” dedi.

Er, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki bir otelde düzenlenen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) Eğitim Semineri ve İstişare Toplantısı'nda yapılan değişiklikleri değerlendirdi. Suat Er, seminere Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül ve bölge başkanlarının katıldığını aktardı. Verimli bir seminer olduğunu dile getiren Er, “Şu anda kooperatiflerin en büyük sıkıntısı plasman sıkıntısı. Bakanımızın o sıkıntıyı gidereceğini anladık. Plasmanımız, daha biz oradayken bakan bey konuşurken geldi.” diye konuştu. 

"Böyle bir kredi dünyada yok" 

Faizlerin 7,5, limitlerin 500, yatırım kredisinin 1 buçuk milyon olmasının esnafa çok cazip geldiğini ifade eden Er, “Böyle bir faizle böyle bir kredi dünyada yok. İnsanlarda bundan faydalanmak istiyor. Almayacak insanlarda bu krediyi kullanmak istiyor. Uzun süredir burada görev yaptığım için söylüyorum, böyle bir müracaat böyle bir talep ben daha önce görmedim. Daha önce 100 kişinin sırada beklediğini hiç yaşamadım. 500 bini gözümüzde büyütüyoruz ama bir taksici taksisini değiştiremiyor” dedi.

Güler'den kamuya borcunu zamanında ödeyen firmalara indirim çağrısı Güler'den kamuya borcunu zamanında ödeyen firmalara indirim çağrısı

Kooperatif seçime gidiyor

Ocak ayı içerisinde seçim olduğunu ifade eden Er, “Seminerde açıklandı. Genel kurulumuz 2024 birinci ayda idi. Genel kurullarımız öne çekildi. Genel başkanımız Türkiye genelindeki esnaf kredi kefalet kooperatif genel kurullarını Ocak ayı içerinde bitirilmesi için ricada bulundu. Bölge genel kurulları ve genel merkez genel kurulu Ocak- Şubat ayında bitirilsin diye talimat verildi. Bizde genel kurulumuzu 1. ayın içerinde yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.