İKSV'nin yirmi altıncısını düzenlediği 25 Ekim-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yıl ki konuklarından olan Eskişehir Şehir TiyatrolarıYaşasın Demokrasi” adlı oyununu 20 Kasım Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde festival izleyicileri ile buluşturdu.

Festival Küratörü Işıl Kasapoğlu’nun ustalara saygı teması ile değerli yazar Haldun Taner’i festival bünyesine taşımak için Eskişehir Şehir Tiyatrolarını özellikle tercih etmesi ve teklifte bulunması ile festival programına dâhil olan “Yaşasın Demokrasi”, Eskişehir Şehir Tiyatrolarının başarılı oyuncusu Ali Eyidoğan tarafından, usta yazarın oyunları, öyküleri ve gazete yazılarından derlenerek sahneye uyarlandı.  Ekim ayında dünya prömiyerini Eskişehir’de yapan oyun, festival kapsamında yoğun bir katılım eşliğinde İstanbullu sanatseverler ile buluştu ve büyük beğeni toplayarak ayakta alkışlandı.  

“Demokrasi kuru bir etiket değildir” diyen Haldun Taner’in eserlerinden derlenen bir seçkiden süzülenler, bizi demokrasimizin aksayan taraflarına, eserekli tutaraklı bir milletin radyoskopisine yönlendiriyor. “Demokrasimizin, artık ergenliğe girdiği bu çağdaki izdüşümüne odaklanalım. Az gittik, uz gittik, bir de döndük baktık ki; olduğumuz yerdeyiz. Ne diyelim? Ne denebilir? Yaşasın Demokrasi!” sözleri ile tanıtılan oyunun müziklerini de Ali Eyidoğan üstlenirken, koreografisini Filiz Sızanlı, dekor tasarımını Tülay Kale, ışık tasarımını ise Ali Rıza Tekin gerçekleştirdi. Şehir Tiyatrolarının birbirinden yetenekli oyuncuları Çiğdem Altuğ, Umut Bazlama, Gamze Demirer, Nagihan Orhan, Serhat Onbul, Alp Sunaoğlu ve piyanist Başak Karakaş sahne üzerinde rol aldılar.

Oyunda seyirciler arasında bulunan Haldun Taner’in değerli eşi Demet Taner, festival küratörü Işıl Kasapoğlu ve İKSV Tiyatro Festivali yetkilileri, “Yaşasın Demokrasi” oyunu ile ilgili düşünce ve duygularını sanatçılar ile bir araya gelerek dile getirdiler ve birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.