Eskişehir'deki bir ortopedi firması, yaklaşık 20 yıl önce ücretsiz tekerlekli sandalye ve sedye sağlama uygulamasını başlatarak hastalar ve ailelerin takdirini kazanıyor.

Doktorlar Caddesi'nde bulunan firmanın sahibi, doktorların yoğun bir şekilde çalıştığı dönemlerde hastaların battaniyelerle veya insan gücüyle taşındığını gördü ve bunun üzerine bazı hasta sandalyelerini ve sedyeleri halkın ücretsiz kullanımına açtı.

Eskişehir Valisi Aksoy ve başkan Kurt’tan beraberlik mesajı Eskişehir Valisi Aksoy ve başkan Kurt’tan beraberlik mesajı

İşletmeci Nezih Çapa, 20 yıl önce Doktorlar Caddesi'nde ücretsiz tekerlekli sandalye sunma uygulamasına başladığını belirtti. O dönemlerde caddenin çoğunlukla doktor ve eczacılardan oluştuğunu söyleyen Çapa, "Vatandaşlar, hastalarını taşımak için battaniye veya insan gücü kullanıyordu. Hastaların bu şekilde zorluk içinde taşınması, kalbimizin kabul etmediği bir durumdu. Bu sebeple, işletmemizin önüne birkaç sandalye ve sedye koyduk” dedi. 

Bununla birlikte, Çapa, birkaç sandalyenin çalındığını ve bu nedenle kimlik depozitosu uygulamasına başlamak zorunda kaldıklarını belirtiyor. "Hasta, kimliğini bırakıyor ve sandalyeyi alıyor; döndüğünde, sandalyesini geri getirip, kimliğini geri alıyor. Zaman içinde, doktorların yer değiştirmesi ve muayenehanelerin kapanması nedeniyle hasta sayısı azaldı. Ancak, ücretsiz sandalye ve sedye hizmetimiz halen devam ediyor." şeklinde konuştu.