Çaykur tarafından gerçekleştirilen çay zammının etkileri Eskişehir’de de hissediliyor. Eskişehir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Zeki Çoban, kahvehanelerin ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu belirtti.

Çoban, çaya yapılan zammın, kahveci esnafının maliyetlerini yükselttiğini, işlerinin düştüğünü belirtti ve "Kiralar arttı, çay, şeker zamlandı, personel giderimiz, sigorta primi ödemelerimiz arttı” dedi.

Başkan Zeki Çoban, çay zammının sohbet kültürünü de etkilediğini ve çay ikramlarının artık rafa kaldırıldığını belirterek, devletten çay ve şekerin maliyetlerini azaltacak bir destek beklediklerini açıkladı. 

Zeki Çoban şöyle konuştu;

"Çaya yapılan zamdan sonra tabii ki daha önce de almış olduğumuz çay zammını daha şehrimizde uygulayamadık. Büyük şehirlerde odaların almış olduğu zam tarifesini hemen uyguluyorlar. Biz de mahallerde sıkıntı çekiyoruz. Müşterilerimiz, bu zammı kahveci esnafı yapmış gibi bize böyle bakıyorlar. Çayın da artık tadı kaçtı diyebilirim. Kahvelerde çay 5 lira. Esnafa 4 liraya uyguluyoruz ama maalesef şu anda kırsal kesimde, kenar mahallerde 5 lirayı dahi uygulayamıyoruz. Bu zamdan sonra, almış olduğumuz geçmiş dönemdeki fiyat tarifesini uygulamaya çalışacaklar. Önce ona geçecekler. Bu fiyatların durmayacağı belli. Biz de bunun takipçisi olarak oda yönetimi gündem oluşturup, toplantı yapıp zam geldikçe biz de üyelerimizi mağdur etmemek için hareket edeceğiz”

Çay fiyatlarına üç ay içinde dördüncü zam geldi. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ardı ardına zamlar yapan Çaykur, en son yüzde 15 oranında bir zam daha gerçekleştirdi.

Eskişehir’de ev fiyatları İstanbul’u da geçti Eskişehir’de ev fiyatları İstanbul’u da geçti

Çaykur'un en çok tüketilen markası Tiryaki'nin kilogram perakende fiyatı, yeni zamlarla birlikte 97,8 TL'den 187,1 TL'ye çıkmış oldu. Seçimler öncesi 10 ay boyunca zam yapılmayan Çaykur, seçimlerden sonraki 3 ayda dört kez zam yaparak çay fiyatlarında yüzde 90'ın üzerinde bir artış gerçekleştirdi.

Sektör temsilcileri, zammın nedeni olarak akaryakıt fiyatları başta olmak üzere artan maliyetleri gösterdi. Sene sonuna kadar her ay yüzde 10'luk zam beklentisi olduğu kaydedildi.