Eskişehirli balıkçı Emre Yavuz, bu sene tüketicinin hamsiye doyacağına işaret etti. Yavuz, hamsi popülasyonunun çoğaldığını ve Eskişehir halkının balığı ıspanaktan daha ucuza yiyebileceğini vurguladı. Yaygın görüş, bu yılın "hamsi yılı" olacağı yönde.

Balık pazarında işletme sahibi Battal Coşkun da av sezonuna bereketli bir başlangıç yaptıklarını belirtti. Coşkun, hamsi, palamut ve çinekop türlerinde bu sene bolluk olacağına inancını dile getirdi. Coşkun, "Sardalya Çanakkale'den, hamsi Karadeniz'den. Sezonu bereketli açtık. Fiyatlar geçen senekiyle hemen hemen aynı. Müşterilerimiz için çeşitli türler sunuyoruz ve fiyatlarımız makul. Şu an hamsi 100 lira, geçen sene zaten 80 liraydı. Şu anda Sardalya 90 lira, küçük sardalya 50 lira. Çupra ve levrek ise 170 lira kilo fiyatında. Geçen yıldan daha az çeşitli bir başlangıç yaptık, bu her yılın özelliği. Her yıl bir hafta sert geçer, ama bir hafta sonra hem fiyatlar düşmeye başlar hem de türlerde bolluk yaşanır." şeklinde konuştu.

Tüketici Fatma Erçetin ise hamsiyi ete göre daha ekonomik bulduğunu belirterek, "100 lira çok iyi bir fiyat, özellikle et fiyatlarına kıyasla. Normal şartlarda her hafta tüketme eğilimindeyiz ama yüksek fiyatlar engel oluyor. Her hafta 100 lira vermek, emekliler için bütçeyi zorluyor. En uygun balık hamsi olduğu için genellikle hamsi tercih ediyoruz." ifadelerini kullandı.