Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımı’na hibe desteği yapılacağını açıkladı. Açıklamada, yapılacak yeni tesisler için 7 milyon, kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması için 5 milyon TL’ye kadar destek verileceği kaydedildi.

Eskişehir'den Türkiye'nin dört bir yanına yerel tohum dağıtılacak Eskişehir'den Türkiye'nin dört bir yanına yerel tohum dağıtılacak

Konuyla ilgili kurumdan yapılan yazılı açıklamada, kırsal kalkınma destekleri çerçevesinde uygunluk gösteren işletmelere tesisin öz tüketimine ait elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yenilenebilir enerji tesislerinin kurulumu için teknoloji yenileme veya modernizasyonuna hibe desteği verilecekği belirtildi. Açıklamada, “Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı için konusuna göre bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı kamudan bağımsız tüzel kişiler ile kamu görevlisi olmayan tüm gerçek kişiler başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapılacak yer başvuru sahiplerine ait olabileceği gibi 5 yıl süreyle kiralanarak proje uygulamak mümkün olmaktadır.

‘B’ iş planı çerçevesinde değerlendirilen projelerin hibe esas tutarı 50 bin ile 1 milyon TL arasındadır. Yapılacak yeni tesisler için 7 milyon TL’ye, kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması için 5 milyon TL’ye, mevcut tesislerin kapasitelerinin artırılması veya teknolojilerinin yenilenerek modernizasyonu için 4 milyon TL’ye kadar proje hazırlanabilir. Üreticiler teknik destek ve ayrıntılı bilgi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Birimine başvurabilirler” ifadelerine yer verildi.