Eskişehir’de ikamet eden Halime Kurt, Avukatı Muhammed Yalçın ile Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Yalçın yaşanan olayı şu sözlerle anlattı;

“Müvekkilim Halime Kurt, eşinin ölümü sonrası ailesel bağlarının zayıf olmasından kaynaklı tek başına yaşayan birisi. Müvekkilim malvarlığı ile elinden geldiğince çevresindeki insanlara yardımcı olmak istemektedir. 6 Şubat depreminden sonra da boşta kalan evini depremzedelere açmak istemiştir. Bu vesileyle şüphelilerle tanışıyor. Şüpheliler kendilerini depremzede olarak tanıtarak müvekkilimin güvenini kazanmış ve evinde kalmaya başlamışlardır. Bu süreç içerisinde kendilerine güvendiği için kendilerine yardımcı olmaya çalışıyor. Şüpheliler müvekkilime evinin üzerinde haciz olduğunu ve bu hacizleri kaldırmak için satış yapmaları gerektiğini, bu satışı yapmaları için de vekalet almışlardır. Daha sonra şüpheliler, söz konusu evi müvekkilimden habersiz şekilde satmışlardır. Müvekkilim olaydan haberdar olduktan sonra tarafımıza ulaştı, yaptığımız araştırmalarda şüphelilerin aslında depremin yaşandığı ile nüfus kaydının olmadığını tespit ettik. Söz konusu taşınmazı çok düşük bir bedelle başka birisi üzerine tescil edildiğini fark ettik. Bunun üzerine suç duyurusunda bulunduk, artık süreç yargıda”

“Birden ortadan kayboluyorlar”

Yardımsever vatandaşlara da seslenen Yalçın, “Yardımsever vatandaşlarımıza da şunu söylemek isterim, özellikle yardım ederken çevrenizdeki insanların yardıma muhtaç olup olmadığını gerçekleri söyleyip söylemediklerini araştırdıktan sonra yardımcı olursanız en azından siz de müvekkilim gibi mağdur olmazsınız. Müvekkilim olaydan haberdar olduktan sonra karşı taraf birden evi terk ederek kayboluyor ve engelliyorlar, müvekkilim kendilerine ulaşamıyor. Müvekkilim dolandırılmış durumda, hukuki süreç devam ediyor umarım zararını giderebiliriz. Dolandırıcılar son zamanlarda insanların iyi niyetini çok kullanmakta. Yardımseverliğinden faydalanarak dolandırmaktadırlar. Müvekkilim depremzede diye bu insanlara yardımcı olmuştur. Çevremizde kendisini depremzede olarak tanıtıp yardım isteyen kişilere en azından depremzede olup olmadıklarını tespit etmek için ikametgâh bilgilerine, nüfus kayıtlarına bakılarak yardım yapılırsa en azından müvekkilim gibi mağdur kimse oluşmaz” dedi. 

Eskişehir'de okul çevresinde kuş uçurtmadılar Eskişehir'de okul çevresinde kuş uçurtmadılar

“Acıdım acınacak hale düştüm”

Mağdur olduğunu iddia eden Halime Kurt ise, “Acıdım, acınacak hale düştüm. 63 yaşındayım. Depremzedeyiz dediler, kandırdılar beni, depremzede değillermiş. Kimseye inanmayın, kanmayın, ‘anne anne’ dediler bana, meğer dolandırıcılarmış. Üç ay içerisinde yaşandı hepsi. Para kaybım da var” şeklinde konuştu.