Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, "Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılacak düzenlemelere esnaf ve sanatkarlarımız da dahil edilmeli. Emekli olabilmeleri için 9000 iş günü ile mecbur tutulan ve mağdur edilen tüm esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı" dedi.

Bahar Bilen açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması

"Esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününde emekli olurken, esnafın 9 bin prim gün sayısının esnaf teşkilatımız adına adaletsiz olduğu aşikardır. Küçük esnafında kendi işyerinde günde 14-15 saat çalıştığını unutmamalı. Bu durumun mevcut SSK’lılar ile eşitlenmesi gerekiyor. 

"EYT'ye esnaf da dahil edilmeli"

"2000 öncesi esnafın oda ve vergi kaydı dikkate alınmalı. Esnaf ve sanatkarın emekli olabilmesinin önü açılmalı. Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı sorunlar çözülerek ve emekli olabilmesinin önünün açılmalı. Böylece yıllardır süren bir mağduriyet çözüme kavuşacaktır.

Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkarlarımız sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup katma değer üreterek yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafımızın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününde emekli olurken esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımızın en düşük maaşı almakta. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5 bin 400’dü. Norm birliği ile sosyal güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.

Öte yandan 2000 yılı öncesinde vergi dairesine ya da Esnaf Odası'na kayıt olup Bağkur'a kayıt olmayanların mağduriyeti devam ediyor. Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın bu problemleri mutlaka çözülmeli. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının, EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak, hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. 

Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak sosyal devlet ilkesi gereği norm birliğinden istifade etmesi sağlanmalı. Tahmin ediyorum ki esnafın EYT süresi ile ilgili problemi de bu yasa ile birlikte artık bir daha gündeme gelmeyecek şekilde düzenlenir. Yoksa esnafın mağduriyeti devam eder. Bunun bir an evvel halledilmesi ile ilgili taleplerimizin değerlendirilip komisyonlarda gerçekleşmesi için esnafa bir müjde verilmesi olmazsa olmaz"